zima
Kategorie:

Jak ubrać dziecko zimą?

Wielu rodziców unika spacerów z dzieckiem zimową porą. Tymczasem specjaliści radzą, aby wychodzić na dwór, nawet jeśli temperatura spadnie nieco poniżej zera. Maluszek musi się bowiem dotlenić, a chłodne powietrze doskonale hartuje organizm. Należy jednak zadbać o to, aby dziecko było odpowiednio przygotowane do spaceru. W co ubrać niemowlaka zimą?

Kombinezon – czy zawsze jest konieczny?

Niemal każde dziecko posiada w swojej szafie zimowy kombinezon. Rodzice zakładają je niemowlętom już późną jesienią, gdy na dworze robi się naprawdę zimno. Rzeczywiście, maluszki powinny nosić zimowe kombinezony, gdy wychodzą na spacer. Niemniej jednak należy pamiętać, że kombinezon kombinezonowi nierówny. W sklepach dostępne są bowiem modele przeznaczone na górskie wycieczki bądź dla osób, które mieszkają w górach. Znaleźć można w nich też stosunkowo cienkie kombinezony, które o wiele lepiej sprawdzają się w mieście. Warto mieć na uwadze, że podczas typowej, polskiej zimy na co dzień sprawdzają się cieńsze kombinezony. Są one dobrym wyborem szczególnie w przypadku niemowlaków, które jeżdżą jeszcze w gondoli, przykryte kocykiem. Warto jednak zakupić cieplejszy kombinezon na wypadek, gdyby zima dała o sobie znać – takie modele sprawdzają się w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska. Cieplejszy kombinezon będzie również nieodzowny w czasie zimowej wycieczki w góry. Co ważne, kombinezonu nie należy zakładać dziecku do samochodu, gdyż wtedy pasy bezpieczeństwa nie spełniają swojej funkcji. Przytrzymują one bowiem sam kombinezon, a nie dziecko.

Niezbędne dodatki

Zimowy spacer nie może obyć się bez dodatków, takich jak rękawiczki, czapka, szalik. Małym dzieciom dedykowane są rękawiczki z jednym palcem, które stosunkowo łatwo jest założyć. Problem może stanowić dobór rozmiaru rękawiczek – z jednej strony nie mogą być one za duże, gdyż będą zsuwać się z dłoni, z drugiej zaś nie mogą być za małe, gdyż będą zbyt mocno opinać rączki. Co ważne, niemowlakom nie należy zakładać zimą rękawiczek – niedrapek, gdyż są one zbyt cienkie. Duże wyzwanie stanowi również dobór odpowiedniej czapki. Czapka niemowlęca powinna dokładnie przylegać nie tylko do głowy, ale również do uszu. Najlepiej wybrać model ze sznureczkami, które można zawiązać pod brodą, jednak z drugiej strony nie każde dziecko akceptuje tego rodzaju wiązanie. Dużą uwagę należy przywiązać do wyboru odpowiedniego modelu szalika – dzieciom dedykowane są ciepłe chustki zapinane na karku bądź po prostu kominy. Nie należy kupować szalików wiązanych, które mogą spowodować podduszenie – wystarczy bowiem, że dziecko pociągnie za jeden z końców. 

Ubranie na cebulkę

Pozostaje pytanie, jakie ubranka wybierać dla dziecka pod kombinezon? Zimą najlepiej ubierać maluszki na cebulkę, a więc zacząć od body z krótkim bądź długim rękawem. Body jest idealnym wyborem na chłodniejsze dni, ponieważ w przeciwieństwie do koszulek nie podwija się, dzięki czemu nerki pozostają stale przykryte. Na body warto założyć koszulkę z długim rękawem, a następnie bluzę lub sweter bądź od razu cieplejszy sweterek. Dziecko powinno mieć na sobie w porze zimowej rajstopy lub kalesony, na nie natomiast należy założyć spodnie – w zależności od temperatury, jaka panuje na zewnątrz, można zdecydować się też na modele wykonane z polaru. Ubieranie dziecka na cebulkę pozwala zachować przy ciele jak najwięcej ciepła, z drugiej zaś strony dziecku łatwo zdjąć kolejne warstwy, co jest niezwykle wygodne. Warto pamiętać, że zimowe ubrania dla dzieci powinny być wykonane ze stosunkowo przewiewnych materiałów, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się. Należy mieć na uwadze, że ubiór maluszka w poszczególne dni zależy przede wszystkim od temperatury, jaka panuje na zewnątrz. W nieco mniej warstw można ubrać dziecko, jeśli przewożone będzie ono w samochodzie, jednak cieplejsze ubranko powinno mieć na sobie, gdy przez godzinę będzie przebywać na mrozie. Ubrania powinno się dobierać tak, aby nie dopuścić do przegrzania dziecka, lecz z drugiej strony, aby nie było mu zimno.