dom

Jak zmienić zapach w domu bądź mieszkaniu?

Brzydki zapach w mieszkaniu to zmora nie tylko dla domowników, ale też gości, którzy nas odwiedzają. Zmysł węchu cechuje się ogromną wrażliwością, a przebywanie w pomieszczeniu z nieprzyjemną wonią jest po prostu męczące i krępujące. Fetor nie zawsze wynika z niedbalstwa gospodarzy, czasem pojawia się w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak zmienić zapach w domu?

Skąd się bierze brzydki zapach w mieszkaniu?

Zanim zostanie poruszona kwestia tego, jak zmienić zapach w mieszkaniu, warto dowiedzieć się, skąd w ogóle się bierze. Oczywiście w pierwszej kolejności nasuwa się myśl, że ten problem dotyczy wyłącznie osób, które nie dbają o porządek, co rzeczywiście może być przyczyną. Jednak należy wiedzieć, że nawet w nieskazitelnie czystym domu może pojawić się nieprzyjemna woń. Jej źródła mogą obejmować wszelkie dywany, wykładziny, zasłony czy nakrycia kanap łącznie z poduszkami. Nie dość, że tego typu tekstylia bardzo dobrze chłoną zapachy, to na niektórych z nich trudno zlokalizować ich źródło. Wystarczy bowiem niewielka plama z mleka, soku czy alkoholu, która nie jest widoczna, ale za to wydziela brzydki zapach w mieszkaniu. Jak go zmienić? Samo usunięcie zanieczyszczenia może być niewystarczalne.

Drugą z przyczyn może być obecność zwierząt domowych. Psy, koty, chomiki czy inne pupile, przebywając w pomieszczeniach, zawsze pozostawiają po sobie specyficzny zapach - nawet wtedy, gdy są regularnie kąpane i pielęgnowane.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zapach w domu są kwestie techniczne. Być może, w piwnicy zaczyna powstawać wilgoć, rury są niedrożne, resztki jedzenia przez nieuwagę zostały w zlewie lub wentylacja wymaga przeczyszczenia. Tak czy inaczej, chcąc zmienić zapach w domu, trzeba skorzystać z pomocy fachowców, którzy przeprowadzą przegląd instalacji lub dokładniej przyłożą się do sprzątania przestrzeni. Zresztą przykra woń może pojawić się w mieszkaniu również na skutek działań domowników. Gotowanie i smażenie, dym papierosowy bądź też zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń to częste przyczyny takiego stanu rzeczy.

Zapach w domu - jak zmienić go skutecznie i na długo?

Jeżeli chcesz zmienić zapach w mieszkaniu, to przede wszystkim powinieneś pamiętać o systematycznym wietrzeniu. Jest to szczególnie ważne przy dużej ilość domowników. Każdy przebywając w pomieszczeniu, wytwarza parę wodną, a jeśli dodać jeszcze do tego opary z przygotowywania posiłków, dym z papierosów i zwierzęta, to powstaje naprawdę niezła mieszanka. O wietrzenie mieszkania trzeba dbać o każdej porze roku - nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury. Otwarte okno nawet przez kilkanaście minut dziennie może sprawić, że nieprzyjemna woń szybko zniknie. Dobrym pomysłem jest też doprowadzenie do przeciągu, ale pod warunkiem, że nikogo nie będzie w tym czasie w domu.

Chcąc zmienić zapach w domu, trzeba mieć na uwadze, że samo wietrzenie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jeśli problem jest dość trwały, to całkiem możliwe, że konieczne będzie skorzystanie ze specjalnych preparatów. Jedne z nich to wszystkim znane odświeżacze powietrza. Z tym że tego typu produkty działają tylko przez jakiś czas i nie zwalczają problemu, a jedynie go maskują.

Z całą pewnością warte uwagi są pałki zapachowe. Na pierwszy rzut oka przypominają znane kadzidełka. Różnią się jednak tym, że zamiast na podstawce patyczki umieszcza się w ładnie prezentującym się słoiczku wypełnionym esencją zapachową. Nasączone nią drewienka stopniowo wydzielają aromat do pomieszczenia, który może w nim pozostać przez nawet kilka tygodni. Niewątpliwie zaletami pałek zapachowych są niska cena oraz ogrom esencji do wyboru. Tym sposobem każdy może znaleźć coś dla siebie i cieszyć się pięknym aromatem.

Natomiast bardziej radykalną metodą na zmianę zapachu w mieszkaniu jest jego niwelacja przy pomocy ozonu. Urządzenie zwane ozonatorem oczyszcza nie tylko powietrze, ale także przedmioty oraz tekstylia. Dobry model poradzi sobie z zapachem powstałym po pożarze, wilgoci czy wydzielanym przez domowe zwierzęta.