Jak zamontować kable grzewcze?

Kable grzewcze stały się najpopularniejszą metodą ogrzewania podłogowego – nie bez powodu. Wydajność tego systemu oraz uniwersalność jego zastosowania zyskują coraz więcej zwolenników. Łatwość w montażu to także ważny argument stojący za wyborem tego rozwiązania. Jak zamontować kable grzewcze?

Samodzielna instalacja kabli grzewczych jest jak najbardziej możliwa, choć wymaga odrobiny umiejętności. Zapaleni majsterkowicze po dokładnym zaplanowaniu swojej pracy z pewnością osiągną sukces. Jeśli wolisz powierzyć przeprowadzenie instalacji profesjonalistom, wybierz fachowców z InnoDOM, ich doświadczenie i umiejętności to gwarancja dobrze zrealizowanego projektu.

Instrukcja montażu kabli grzewczych

Jeśli chcesz samodzielnie zainstalować kable grzewcze, dobrym pomysłem jest skorzystanie z wysokiej jakości mat grzewczych. Maty grzewcze to rozwiązanie dostępne w różnych wersjach, które cechuje się wysoką łatwością w montażu. W tym poradniku dowiesz się, jak dokonać montażu kabli grzewczych w 6 krokach.

  1. Określenie optymalnej mocy grzewczej ogrzewania podłogowego

Wszelkie pracy powinny być poprzedzone wyznaczeniem maksymalnej mocy cieplnej, jaką powinno zapewnić Twoje elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wymagana moc będzie zależeć o rodzaju podłoża, a także pokrycia podłogowego. Jeśli podłoże jest wykonane jest z drewna, jastrychu lub płytek, należy przewidzieć maksymalną moc na 100 W/m². W przypadku pokrycia podłogowego wykonanego parkietu, laminatu, winylu lub wykładziny wartość będzie taka sama. Jednak połączenie podkładu podłogowego z płytkami wymaga zastosowania ogrzewania podłogowego cechującego się maksymalną mocą rzędu 150 W/m².

  1. Określenie wymagań materiałowych

Zmierz powierzchnię docelowego pomieszczenia (z uwzględnieniem przestrzeni zajmowanej przez meble) i zrób szkic w odpowiedniej skali. Pamiętaj o stałych obiektach, takich jak wanna, toaleta i umywalka i odejmij ich powierzchnię od całkowitej wartości. W ten sposób określisz liczbę potrzebnych Ci mat lub kabli grzewczych, biorąc pod uwagę szerokość i długość pomieszczenia.

  1. Zaplanowanie rozmieszczenia termostatu oraz kabla zasilającego

Termostat należy montować na ścianach wewnętrznych, w odległości co najmniej 50 cm od drzwi i okien. W zależności od modelu, do jednego termostatu będzie można podłączyć trzy maty grzewcze. Jeżeli do skonstruowania systemu ogrzewania podłogowego będą wymagane więcej niż trzy maty grzewcze, należy zadbać o dodatkowe termostaty.

Czujnik podłogowy ogrzewania powinien przebiegać pomiędzy dwoma przewodami grzejnymi oraz znajdować się co najmniej 50 cm wgłąb danego pomieszczenia. Przy planowaniu umiejscowienia kabla zasilającego należy pamiętać o istniejących przyłączach zasilania. Narysuj na swoim szkicu planowane położenie termostatu kabla zasilającego i innych elementów.

  1. Przygotowanie podłoża do montażu

Najpierw należy wyciąć w podłożu rowek, w po którym będzie przebiegać przewód zasilający i czujnik. Niezbędnym będzie użycie frezarki. Następnym krokiem jest usunięcie wszelkich luźnych części z podłogi i jej dokładnie oczyszczenie, aby uchronić przewodnik ciepła przed ryzykiem uszkodzenia. Jeśli podłoże jest skonstruowane ze śliskiego materiału, należy przewidzieć konieczność zastosowania środka wiążącego.

  1. Montaż kabli grzewczych

Właściwi montaż kabli grzewczych należy rozpocząć od obszaru umiejscowienia termostatu. W przypadku korzystania z mat należy jedynie zdjąć folię ochronną z mat grzewczych i rozwinąć ją na podłodze zgodnie z projektem. Pamiętaj, że maty można odpowiednio przycinać, aby dopasować je do danej powierzchni. Standardowe kable grzewcze będą wymagać zastosowania siatki do której będą przymocowane za pomocą zacisków, kleju lub taśmy (w zależności od produktu). Przy układaniu kabli należy pamiętać że optymalna odległość między nimi powinna wynosić 6 cm.

We wyfrezowane otwory można już włożyć kabel sieciowy i czujnik podłogowy. Na koniec należy umieścić maty lub kable na swoje miejsce i poprowadzić przewód zasilający do punktu podłączenia. Umieść czujnik temperatury w pustej przestrzeni pomiędzy dwoma przewodami grzewczymi na identycznej samej wysokości, co przewody grzejne. Jedynie prawidłowe ustawienie czujnika temperatury zapewni pożądany komfort cieplny.

  1. Wypełnianie podłoża

Ostatnim i często najtrudniejszym etapem jest wylanie wylewki. Przygotuj wybraną mieszankę i pokryj nią przewody grzejne. W przypadku wykończenia płytkami warstwa powinna być bardzo cienka. Jeśli przewiduje się zastosowanie innych materiałów grubość wypełnienia powinna wynosić co najmniej 5 mm nad kablami. Ogrzewanie można uruchomić po pełnym utwardzeniu podłogi (8-10 dni).