depresja

Najczęstsze zaburzenia psychiczne

Może wydawać się, że w XXI wieku ludzie są szczególnie wyczuleni na zagadnienie zaburzeń psychicznych. Coraz częściej można usłyszeć o objawach depresji, początkowych syndromach zaburzeń odżywiania czy wpływie ADHD na wykonywane prace. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najczęściej spotykane zaburzenia psychiczne, jakie są ich objawy i jakie można podjąć środki, aby z nimi walczyć.

Zaburzenia odżywiania

Anoreksja oraz bulimia to zaburzenia odżywiania, o których na pewno kiedyś słyszałeś, ponieważ są one najbardziej rozpowszechnione. Anoreksja, inaczej nazywana jadłowstrętem, to stan, w którym chory odczuwa silny lęk przed przybraniem na wadze oraz chce osiągnąć wymarzoną dla niego, nierealną sylwetkę. Osoba cierpiąca na to zaburzenie często się głodzi, intensywnie ćwiczy, a nawet przyjmuje środki przeczyszczające. Bezpośrednim skutkiem tych działań jest drastyczny spadek wagi. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to na pozór groźne, jednak wraz z utratą masy ciała mogą pojawić się inne choroby lub niewydolności różnych organów, co może doprowadzić do śmierci. Anoreksja to najlepiej opisane i znane zaburzenie odżywiania. Statystycznie są na nią narażone szczególnie kobiety, jednak mężczyźni również sporadycznie na nią zapadają.

Bulimia natomiast ma zupełnie inne oblicze niż anoreksja, niemniej również jest bardzo szkodliwa. U podłoża tego zaburzenia leży to samo, co w anoreksji – ogromny lęk przed przytyciem. W tym przypadku chory objada się w niezdrowy sposób, po czym zwraca przyjęty wcześniej pokarm. Z obiema chorobami należy udać się do lekarza psychiatry, by podjąć terapię.

Schizofrenia katatoniczna

Schizofrenia katatoniczna jest odmianą schizofrenii, przy czym najczęściej objawia się ona zaburzeniami ruchu. Może być to również związane z zastyganiem w jednej pozycji. Przyczyny tego zaburzenia fachowcy odnajdują w traumach z dzieciństwa, niewłaściwych relacjach z bliskimi (szczególnie z rodzicami) oraz w braku akceptacji ze strony grupy rówieśniczej. Najczęstszymi objawami są:

  • trudność w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi,
  • emocjonalny chłód,
  • samoizolacja,
  • nieufność,
  • nadwrażliwość.

Te pozornie niegroźne objawy mogą przejść w bezsenność, urojenia prześladowcze czy objawy lękowe.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe

Zmiany nastrojów są ogólnie przyjętą normą, w końcu każdy może mieć lepszy lub gorszy dzień. Jednak jeśli występują one bardzo często i są intensywne, należy przyjrzeć się temu bliżej, bowiem może być to objaw zaburzenia afektywnego dwubiegunowego. Osoba cierpiąca na nie zmaga się na zmianę z epizodami depresji i manii. Wyróżniamy następujące typy:

  • występowanie depresji i manii,
  • występowanie depresji i hipomanii,
  • sezonowe zmiany nastrojów (sezon zimowy/ letni),
  • szybka zmiana faz.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe mają swoje podłoże głównie w genetyce, jednak duży wpływ mogą mieć czynniki środowiskowe, np. wymuszona bezsenność lub długotrwały stres.

Depresja

Depresja często jest określana ,,chorobą naszych czasów”. Niestety, niektórzy nadal nie chcą wierzyć w powagę tego zaburzenia. Często mylona jest z chwilowym odczuciem smutku czy przygnębienia. Jednak, kiedy masz do czynienia z długotrwałym stanem obniżenia nastroju, może to być pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. W późniejszym czasie zwykłe przygnębienie może przejść w bezradność i niechęć do życia. Dochodzi do momentu, w którym ulubione zajęcia przestają przynosić przyjemność, a Ty nie masz na nic energii. Tego wszystkiego nie należy lekceważyć zarówno u innych, jak i u siebie. Pamiętaj, że nieleczona depresja może prowadzić do śmierci.

Borderline

Borderline to inaczej osobowość chwiejna emocjonalnie (BPD – borderline personality disorder). Zaburzenie to charakteryzuje się emocjonalną niestabilnością, niestabilnym obrazem samego siebie oraz silnymi wahaniami nastoju. Osoba chora może zachowywać się autodestrukcyjnie oraz odczuwać pustkę i brak sensu życia. Leczenie BPD obejmuje długoterminową terapię, która połączona jest z farmakologią.