klimatyzacja

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzacji?

Nowoczesne klimatyzatory są często montowane w mieszkaniach i domach prywatnych, by zapewnić komfort mieszkańcom w wyjątkowo upalne dni. Jednak, aby móc korzystać z klimatyzacji, trzeba znaleźć miejsce, gdzie będzie można ją bezpiecznie postawić lub powiesić. Wiele współczesnych urządzeń składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. A jak powinien przebiegać montaż tej drugiej?

Kiedy konieczny jest montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji? Poznań

Montaż jednostki zewnętrznej jest konieczny w klimatyzatorach typu split, które składają się z dwóch podzespołów, między czemu płyn chłodniczy może krążyć. W takim wypadku jedną część montuje się wewnątrz budynku na przykład pod sufitem, a drugą na zewnątrz - na elewacji bądź w innym miejscu.

Jednostka wewnętrzna pełni funkcje parownika i wyróżnia ją stosunkowo cicha praca, natomiast zewnętrzna to skraplacz, który pracuje dosyć głośno, dlatego często jest umieszczany na tyłach budynku lub od strony podwórka. Co ważne, w klimatyzatorach typu multi split montuje się kilka niezależnych jednostek wewnętrznych w różnych pomieszczeniach.

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzacji? Poznań

Klimatyzacja w Poznaniu to doskonały sposób na obniżenie temperatury w mniejszych i większych pomieszczeniach. Jeśli użytkownik zdecyduje się na model typu split, to musi zastanowić się, gdzie umieści jego jednostkę zewnętrzną. W bloku, kamienicy lub domu jednorodzinnym można rozważyć montaż skraplacza na szerokim parapecie lub gzymsie. Dobrym pomysłem będzie również powieszenie tego urządzenia bezpośrednio na elewacji budynku za pomocą specjalnego stelaża. Alternatywę stanowi ustawienie zewnętrznej jednostki na balkonie lub na dachu. Jednak wówczas nie może się ona stykać z bryłą budynku, a jedynie powinna być położona na bloczkach lub specjalnie do tego celu przeznaczonym fundamencie.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o montażu jednostki zewnętrznej klimatyzacji? Poznań

Jeśli osoba, która chce zamontować skraplacz na zewnątrz budynku, nie jest jego właścicielem, będzie musiała ubiegać się o zgodę na zainstalowanie jednostki zewnętrznej we właściwej wspólnocie mieszkaniowej. To wymóg, ponieważ takie działanie wiąże się z ingerencją w bryłę budynku i wpływa na wygląd elewacji. Co więcej, jeśli budynek podlega pod konserwatora zabytków, to może się okazać, że właściciel mieszkania nie uzyska zgody na montaż skraplacza. Dlatego przed zamówieniem klimatyzatora warto sprawdzić, czy w danym obiekcie można zamontować klimatyzację. Jeśli wspólnota mieszkaniowa uzna, że takie pozwolenie wymaga podjęcia nowej uchwały, to wówczas właściciel mieszkania musi zebrać podpisy pozostałych mieszkańców, aby finalnie otrzymać zgodę.

Klimatyzacja w Poznaniu to bardzo wygodne rozwiązanie, które może znacząco podnieść standard wyposażenia danej nieruchomości. Wybierając model typu split, trzeba się liczyć z koniecznością montażu jednostki zewnętrznej, która powinna zostać umieszczona w ustronnym, mało widocznym miejscu. Ponadto właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mają obowiązek uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej na instalację jednostki zewnętrznej na elewacji danego budynku.