kapusta

Proces wzrostu kapusty - jak dbać, aby uzyskać dobre plony?

Kapusta głowiasta biała należy do najczęściej uprawianych warzyw w Polsce. Głównie ze względu na fakt, że jest bardzo dobrze przystosowana do naszych warunków klimatycznych, nie sprawia trudności w hodowaniu i posiada sporo wartości odżywczych. Ponadto zawiera dużą ilość witaminy C, sole potasu, wapnia, magnezu czy żelaza. Nie brakuje jej też witamin B1, B2, B6, E, H, K, U oraz fitoncydów. Z tego powodu wykazuje właściwości lecznicze. W poniższym artykule opowiemy, jak wygląda proces wzrostu kapusty i jak dbać o uprawy tego cennego warzywa.

Jak rośnie kapusta?

Kapusta to roślina 2-letnia. W pierwszym roku wzrostu tworzy krótszy pęd mający duże, zwinięte liście, tzw. głowę, która stanowi część jadalną. Z kolei w drugim roku wytwarza pędy nasienne oraz owocujące. Roślina jest typowa dla klimatu umiarkowanego i może znieść temperatury, które spadają do -5°C. Jednak najlepiej czuje się w temperaturze od 15 do 18°C, a rozwój ma swój początek już w 5°C. Przy temperaturze, która przekracza 30°C hamuje zwijanie głów, natomiast jeśli wartość wynosi powyżej 35°C - warzywo przestaje rosnąć.

Mimo tego, że dobrze rośnie w naszym klimacie sporej ilości opadów, najlepiej powyżej 600 mm oraz dużej wilgotności powietrza. Najlepsze regiony dla kapusty to nadmorskie i podgórskie. Mieszkańcy innych części kraju, zwłaszcza z niewielką ilością opadów, muszą pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Nie dotyczy to odmian wczesnych, pobierających pozostałą w glebie wodę po sezonie zimowym. Największe wymagania wodne następują w okresie wiązania głów.

Kapusta głowiasta woli gleby gliniaste, ale świetnie rośnie na madach, czarnoziemach i odpowiednio żyznych lessach. W każdej ziemi pH najlepiej, aby wynosiło od 6,2 do 7,7. Nie powinno się uprawiać kapusty na glebach zbyt ciężkich, ponieważ nie wytworzy wtedy odpowiedniej wielkości i kształtu głów, natomiast lekki grunt jest zbyt suchy oraz za szybko paruje z niego woda.

Ważne, aby pamiętać, że kapusta nie powinna być uprawiana na tym samym stanowisku przez więcej niż 4 lata. Bardzo dobrze rośnie po koniczynie lub roślinach bobowatych (ziemniak, ogórek, czy seler). Niebezpieczna jest uprawa po innych warzywach kapustnych, ponieważ istnieje ryzyko porażenia przez choroby lub szkodniki. Przed założeniem uprawy niezbędną czynność stanowi wykonanie orki.

Warto wiedzieć, że kapusta głowiasta biała ma wysokie wymagania pokarmowe w porównaniu do innych warzyw. Optymalnie w glebie powinno znajdować się 105–135 N (NO3 + NH4), 50–70 P, 160–210 K, 55–75 Mg i 700–1200 Ca. Dawkowanie nawozów musi być ustalane na podstawie wykonania analizy chemicznej gleby. Powinno się też wziąć pod lupę stosowane wcześniej nawozy organiczne, zazwyczaj robi się to przed założeniem uprawy 40 t/ha obornika).

Kapusta wyraźnie odczuwa niedobory magnezu. Z tego powodu powinno się zwrócić szczególną uwagę na formę oraz dawkowanie nawozu zawierającego ten pierwiastek. Skuteczne może okazać się użycie wapna magnezowego lub dolomitowego. Przydatne rozwiązania dla kapusty warto zobaczyć pod tym adresem: https://superplony.pl/pl/c/Ochrona-kapusty/39.

Kapusta — jak rośnie?

W doborze możemy znaleźć ponad 30 odmian polecanych do uprawy. Posiadają różnice w długości swojego okresu wegetacyjnego, wysokości głąba, wielkości, kształtach oraz twardości głowy. Możemy więc wymienić kapusty:

  • bardzo wczesne - okres od 50 do 55 dni
  • wczesne - od 60 do 90 dni
  • średnio wczesne - od 100 do 120 dni
  • średnio późne i późne - od 120 do 160 dni

Jak wygląda uprawa kapusty?

Zarówno odmianę bardzo wczesną, jak i wczesną powinno się uprawiać z rozsady w ogrzewanym pomieszczeniu. Natomiast średnio wczesną w szklarniach nieogrzewanych, rozsadniku lub ewentualnie tunelu. Odmianę średnio późną i późną tylko na rozsadniku. Zaprawione nasiona wysiewa się do odkażonej ziemi kompostowej lub ewentualnie poprzez bezpośredni wysiew do doniczek o średnicy od 4 do 6 cm. Materiał siewny musi zostać umieszczony na głębokości do 2 cm i na końcu powinno się przykryć go cienką warstwą piasku.