budynek

Ile kosztuje ocieplenie budynku?

Prawidłowe ocieplenie budynku ma zapewnić niski koszt ogrzewania domu i stworzyć przyjazny mikroklimat, który panować będzie zarówno podczas upalnego lata, jak i mroźnej zimy. Właściwy wybór materiałów i profesjonalnej ekipy ma zagwarantować idealne warunki niezależnie od pogody. Na co zwrócić uwagę podczas przeprowadzania tego etapu budowy i ile może on kosztować mieszkańców Mielca i okolic? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Wybór odpowiednich materiałów

W przypadku ocieplania ścian zewnętrznych budynku wykorzystać możemy styropian i wełnę mineralną. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, różnią się od siebie ceną, ale prawdziwe rozbieżności zauważyć można w ich właściwościach. Styropian jest nienasiąkliwy i łatwy w montażu, ma tę przewagę na wełną, że prace z jego wykorzystaniem są tańsze. Klejenie styropianu do ścian jest proste, ale brak staranności przy pracy może prowadzić do powstania mostków termicznych.

Wełna z kolei jest materiałem niepalnym, zapewnia znakomite właściwości akustyczne i redukuje ilość dźwięków, które przedostają się przez ściany zewnętrzne do środka budynku. Pomimo że jest trochę droższa od styropianu, cieszy się stale rosnącą popularnością. Wybór nie jest więc prosty i zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Nie bez znaczenia jest również zasobność portfela.

Koszt ocieplenia domu styropianem wynosi około 80-100 zł/m2 przy grubości płyty mieszczącej się w przedziale 15-20 cm. W tej cenie zakupiony styropian przyklejony zostaje do ścian nośnych i przykryty dwiema warstwami kleju. Proces ten połączony jest z wklejaniem siatki zbrojącej. Cena ostatecznego wykończenia, którym przeważnie bywa tynk cienkowarstwowy, nie zostaje wliczona w koszt samego ocieplenia budynku. Zakup wełny i jej montaż wiąże się z większym wydatkiem. Musimy liczyć się z tym, że z naszego portfela zniknie około 120-150 zł za każdy metr kwadratowy ocieplenia.

Od czego zależy koszt ocieplania domów w Mielcu?

Tak naprawdę bardzo trudno oszacować ostateczny koszt ocieplenia budynku. Wszystko zależne jest od jakości i grubości danego materiału. Warto wiedzieć, że mając do ocieplenia 200 m2 ścian i wybierając styropian o grubości 10 cm, kupić musimy 20 m3 materiału. W przypadku styropianu o grubości 20 cm potrzebować będziemy 40 m3 materiału. Wybór grubości ma więc ogromny wpływ na ostateczną cenę.

Tak samo sprawa wygląda w przypadku różnych rodzajów izolacji. Styropian grafitowy jest droższy od białego. W przypadku wełny inną stawkę zapłacimy za wełnę skalną, a inną za mineralną. Przed przystąpieniem do ocieplania budynków musimy wiedzieć, że do przeprowadzenia tego etapu budowy potrzebować będziemy:

  • wełny lub styropianu o odpowiedniej grubości,
  • kleju dostosowanego do konkretnego materiału,
  • siatki zbrojącej z włókna szklanego,
  • narożników z siatką,
  • gruntu i w odpowiedniego tynku.

Dopiero znając rodzaj materiału służącego do ocieplenia i ostatecznego wykończenia, można podjąć próbę oszacowania ostatecznego kosztu wykonania termoizolacji. Nie bez znaczenia ma wybór odpowiedniej firmy. Jeśli interesuje nas ocieplanie domów, Mielec jest miastem na Podkarpaciu, które zapewnia dostęp do wielu firm zajmujących się kompleksowym ocieplaniem domów. Oferują one korzystne stawki i swoją pracę wykonują z należytą starannością.

Izolacja termiczna stropów i dachu

Same wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych nie kończy prac przy termoizolacji. Dobrze ocieplony dom to poprawna izolacja fundamentów, stropów i dachu, przez który z domu ucieka największa ilość ciepła. To właśnie izolacja dachu jest najbardziej kosztowna i niezależnie od użytego materiału powoduje spory ubytek w portfelu każdego inwestora.

Do wyboru oprócz klasycznej wełny mamy również izolację natryskową zyskującą coraz większą popularność w naszym kraju. Ma ona tę zaletę, że idealnie wypełnia wszelkie szczeliny i tworzy szczelną barierę chroniącą nasz dom przed utratą ciepła. Koszt ocieplania domów w Mielcu w ten sposób waha się w granicach 70–90 zł za metr kwadratowy w przypadku grubości warstwy nieprzekraczającej 15 cm.