samochód

Jak zabeczpieczyć lakier samochodu? - porady

Dbałość o samochód to podstawa do zapewniania jego długiej trwałości. Wiele osób skupia się jedynie na wnętrzu pojazdu, nie dbając o zewnętrzną odporność na warunki atmosferyczne. W ten sposób bardzo łatwo dochodzi do uszkodzenia lakieru, przez co auto zaczyna wyglądać bardzo nieestetycznie. Wpływa to na jego cenę, jak i samą przyjemność prowadzenia. Jak zadbać, aby lakier pozostał w dobrej formie? Warto spojrzeć na kilka praktycznych rad.

Jakie istnieją sposoby na zabezpieczenie lakieru? Zielona Góra

Najczęściej można spotkać się z pojęciem woskowania, które w dzisiejszych czasach nie znaczy jednak nic konkretnego. Choć na myśl przychodzi po prostu poczciwy wosk, wiele produktów, które mają go w swojej nazwie, nie zawierają go wiele, a czasem nawet wcale. Dlaczego tak się dzieje? To dość proste. Wosk jest nie tylko drogi, trudny w aplikacji, a jego użycie wymaga sporo czasu. Jakiekolwiek błędy mogą powodować nieestetyczne zmiany, których usunięcie może być bardzo kłopotliwe. Biorąc pod uwagę ten wstęp, warto przyjrzeć się preparatom, które do zabezpieczania lakieru w Zielonej Górze używa się najczęściej. W ten sposób z łatwością poznasz ich zalety i wady.
  • Wosk naturalny – jest to opcja, która pozwala na wyjątkowo naturalne wykończenie, pogłębienie koloru i stworzenie powłoki o optymalnym połysku. Umożliwia również świetne maskowanie niedociągnięć lakieru. Niestety, łączy się z potrzebą dużej wprawy, czasu i wysiłku przy aplikacji. Należy go stosować na ciepło, co również utrudnia pracę. Wszystko to zwieńcza bardzo wysoka cena – za niewielkie opakowanie należy zapłacić nawet kilkaset złotych.
  • Wosk polerujący – to opcja, która zawiera w sobie dużo środków polerskich. Idealnie nadaje się do lakierów, które czasy świetności mają już dawno za sobą. Sprawdzi się do amatorskiego użytku, jednak warto pamiętać, aby nie wykorzystywać go w słońcu i uważać na wszelkiego rodzaju uszczelki. Jak w przypadku opcji naturalnej, również ten produkt wymaga czasu.
  • Szybkie woski – inaczej detailery; występują w formie spryskiwaczy, które bardzo łatwo jest aplikować na wszelkie powierzchnie. W środku znajdują się przeróżne składniki czyszczące, nabłyszczające i konserwujące. Niestety, bardzo szybko tracą swoje właściwości po zaaplikowaniu. Proces trzeba powtarzać co kilka dni, aby zachować dobry efekt.
  • Syntetyczne opcje – działanie polimerów jest dość proste – chronią przed czynnikami atmosferycznymi, a w szczególności wodą. Nie poprawiają jednak wyglądu pojazdu, przez co warto stosować je jako pierwszą warstwę, później wykańczając całość innym preparatem.
  • Ceramiczne powłoki – to opcja, która zachowuje swoje właściwości ochronne przez najdłuższy czas – nawet do kilku lat. Najczęściej łączy się tutaj dwie powłoki, z których pierwsza chroni, a druga wygładza.

O czym warto pamiętać przy zabezpieczaniu lakieru? Zielona Góra

Zabezpieczanie lakieru w Zielonej Górze nie zależy jednak tylko od stosowanego materiału. Warto też pamiętać o kilku zasadach przy aplikacji, czyli:
  • należy dokładnie umyć auto przed każdą aplikacją,
  • lakier trzeba odtłuścić przed nakładaniem wosku lub innego preparatu,
  • należy unikać słońca podczas aplikacji, jak również innych form nagrzania się lakieru,
  • preparaty z woskiem naturalnym trzeba stosować w minimalnej ilości oraz z dala od szczelin.