Czym są linie rozlewnicze?

Linie produkcyjne znaleźć można w każdym zakładzie zajmującym się wytwarzaniem określonych produktów. Usprawniają one cały cykl produkcyjny danych produktów, zajmując się wykonywaniem powtarzalnych czynności. Muszą być ustawione w odpowiedni sposób gwarantujący optymalną kolejność poszczególnych operacji. Maszyny dobierane są sposób umożliwiający efektywną pracę całości, dlatego każdy etap zawiera określone, niezbędne do wykonania działania. Jednym z typów linii produkcyjnych są linie rozlewnicze, bez których nie poradziłoby sobie żadne przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją produktów artykułów chemicznych bądź spożywczych w płynie.

Na czym polega działanie linii rozlewniczych?

Linie rozlewnicze to maszyny, których działanie polega na rozlewaniu produkowanego płynu do pojedynczych buteleczek. Narzędzie składa się z nalewaczek umożliwiających szybkie i bezproblemowe napełnianie danego opakowania produktem. To, jaki rodzaj nalewaczki należy wybrać, zależy od typu cieczy, która jest produkowana w danym zakładzie oraz rodzaju opakowania, w którym jest ona umieszczana. Istnieją różne rodzaje tych elementów - niektóre maszyny wyposażone są w nalewaczki podciśnieniowe charakteryzujące się wysoką aseptycznością, a więc idealnie współpracują z alkoholami nienasyconymi CO2. Część z linii rozlewniczych posiada nalewaczki ciśnieniowo-przelewowe będące rozwiązaniem ekonomicznym i prostym w obsłudze. Natomiast inne wyposażone są w przepływomierze, które za sprawą swojej precyzji będą najlepszym rozwiązaniem w zakładach zajmujących się produkcją napojów gazowanych. Nowoczesne linie rozlewnicze posiadają własny system sterowania umożliwiający pełną automatyzację tego procesu.

Linie rozlewnicze - jakie wybrać?

Linie rozlewnicze powinny być wykonane z wysokiej jakości produktów, aby były trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, o które nietrudno w zakładach produkcyjnych. Zaawansowany technologicznie sprzęt zapewnia odpowiednią czystość przelewanego produktu, a także prawidłowy sposób nalewu - jego szybkość i pożądany poziom, do którego wypełniane są opakowania. Każda ciecz może wymagać innego sposobu nalewania, z tego też względu linie rozlewnicze mogą być skonstruowane w różny sposób. Z innych rozwiązań korzystają branże chemiczne, farmaceutyczne czy kosmetyczne. Specyfika danych produktów wymaga wykorzystania określonych materiałów i funkcji w liniach rozlewniczych. Na przykład napoje gazowane, aby uniknąć ich spienienia, w momencie napełnienia butelki powinny być rozlewane za pomocą specjalnych dysz gwarantujących łagodność całego procesu.

Każda linia rozlewnicza powinna być poddana szeregom testów, które potwierdzą, że korzystanie z niej jej bezpieczne dla pracowników oraz nie wpływa negatywnie na właściwości danego produktu. Gruntowne sprawdzenie linii ma na celu także ustalenie poziomu jej wydajności. Aby praca w zakładzie produkcyjnym przebiegała zgodnie z planem, linie muszą wykazywać wysoką efektywność i skuteczność. Podczas ich pracy nie powinny mieć miejsca żadne przestoje, a maszyna powinna być przystosowana do skutecznej pracy przez wiele godzin.