salon

Jak urządzić salon w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny wraca do łask, ponieważ charakteryzuje się sielskim wypoczynkiem, urlopowym klimatem oraz spokojem ducha. Przebywanie w takich pomieszczeniach pomaga zrelaksować się po ciężkim dniu i wprowadza rodzinną, ciepłą atmosferę. Co ważne - wykorzystując naturalne materiały zmniejszamy ryzyko alergii i osiadania kurzu, kreując przestrzeń bezpieczną dla zdrowia domowników. Aranżując wnętrza, zawsze dobrym pomysłem jest obejrzenie kilku inspiracji salonów w stylu rustykalnym, co ułatwi zrozumienie jego wyjątkowości. Wszystkie czynności staną się wtedy proste i przyjemne. 

Cechy stylu rustykalnego

Wnętrza rustykalne cechują się przede wszystkim wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy glina, nie pomijając tekstyliów - len, bawełna, wełna. Dążymy tym samym do jak największej harmonii ze środowiskiem naturalnym, co wprawia domowników w wyjątkowo dobre samopoczucie. Urządzając wnętrza, zwracamy uwagę na bibeloty, dodatki i ozdoby. Warto wybrać np.:

  • drewniane, duże skrzynie
  • wiklinowe kosze
  • ceramiczne naczynia
  • lampy naftowe
  • lniane obrusy, koce i narzuty
  • koronkowe firanki
  • zegary z kukułką
  • makramy

Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego łatwo popaść w skrajność. Pamiętajmy, że w stylu rustykalnym nie dopuszcza się przepychu, zatem wszystkie dodatki dobierajmy z wyczuciem i smakiem. Lepiej co jakiś czas je zmienić niż ustawić wszystkie w tym samym czasie. Nieodłącznym elementem są tu rośliny, jednak raczej decydujmy się na te liściaste. To styl urządzany w zgodzie z naturą, dlatego w salonie nie może ich zabraknąć. Aranżując kuchnię, warto wybrać różnego rodzaju aromatyczne zioła, które umieścimy w jasnych doniczkach i postawimy na parapecie. 

Jak urządzić salon w stylu rustykalnym?

Podstawą każdego pomieszczenia jest podłoga. W salonie w stylu rustykalnym powinna być drewniana, ułożona najlepiej z długich i stosunkowo wąskich desek. Staramy się zachować ich naturalny kolor, choć dopuszcza się możliwość zastosowania odpowiednio dobranej bejcy. Jeśli urządzamy mały salon, starajmy się stawiać na jasne drewno, które optycznie go powiększy. Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, można śmiało spróbować z drewnem ciemnym. Nie od dziś wiadomo, że naturalne drewno jest drogim surowcem. Chcąc ciąć koszty, alternatywę stanowią panele laminowane, wizualnie przypominające drewno. 

Następnym krokiem jest wybór kolorystyki pomieszczenia, począwszy od ścian. Ich kolor powinien być spokojny i naturalny, podkreślający charakter drewnianych podłóg. Sprawdzą się więc odcienie bieli, beżu, jasna szarość, czy brązy. Nie jest to styl, do którego wpasują się czerwienie, róże, fiolety i inne mocne barwy. Jedną ze ścian można wykonać z surowej cegły, równie dobrze sprawdzą się także stare deski na ścianę. Idealnym uzupełnieniem całości będzie kamienny kominek. 

Na końcu zostaje tylko wybranie mebli. Zgodnie z założeniami powinny być masywne i wykonane z naturalnego drewna, innego niż podłogi. Obowiązkiem jest stolik kawowy, kredens czy witryna, w zależności od wielkości salonu można wstawić do wnętrza drewnianą ławę. Im mocniej widoczne usłojenia, sęki i przebarwienia, tym lepsze efekty wizualne. 

Salon w stylu rustykalnym - czego unikać?

Urządzając wnętrza w stylu rustykalnym, unikajmy przede wszystkim plastiku, intensywnie błyszczących powierzchni, jaskrawych kolorów, silnych kontrastów i zimnego oświetlenia. Z tworzyw nie sprawdzą się tu szkło i metal, uznawane nie tylko za mało naturalne, ale i za zimne, co jest cechą odwrotną do rustykalności. Bezwzględnie unikajmy także wielkich, zdobionych ram obrazów, cerat czy dużej ilości sprzętów AGD. Już nawet obecność większego telewizora zaburzy efekt naturalności. Chcąc ozdobić okna lepiej wybrać koronkowe, delikatne i zwiewne firanki niż ciężkie żaluzje lub standardowe rolety. 

Jeśli lubimy kombinować i łączyć różne style (a przede wszystkim - jeśli znamy zasady ich tworzenia) bez obaw możemy zmieszać elementy stylu rustykalnego i stylu skandynawskiego, ponieważ oba stawiają na naturalność, jasną kolorystykę i wykorzystanie drewna.