dieta

Dieta ketogeniczna - jak zacząć? Co jeść? Czego unikać?

Dieta ketogeniczna stała się w ostatnim czasie niezwykle popularna. Polega ona na spożywaniu ograniczonej ilości węglowodanów. Głównym składnikiem tej diety jest spora ilość tłuszczu oraz ograniczona ilość białka. Jej efektem jest nie tylko zmniejszenie masy ciała, ale także wsparcie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Zapobiega ona również miażdżycy, udarom i zawałom serca. Zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się założeniom tej diety i poznać przykładowy jadłospis. Zawarte poniżej informację pomogą zrozumieć, na czym polega dieta ketogeniczna.

Dieta ketogeniczna - co to jest?

Dieta keto polega na radykalnej zmianie sposobu odżywiania. Wpływa to na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Jej podstawowym założeniem jest całkowite zastąpienie węglowodanów tłuszczami. Spożywanie ich w dużej ilości pomaga bowiem w redukcji tkanki tłuszczowej, a zjawisko to nazywane jest ketozą. Organizm zaczyna pobierać energię z własnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu z biegiem czasu ulega ona zmniejszeniu. Przystosowanie organizmu do stanu ketozy trwa zazwyczaj około 30 dni. W tym czasie osoby będące na tej diecie mogą odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie i ogólne rozbicie przypominające dolegliwości towarzyszące grypie. Ustępują one jednak po pewnym czasie, a organizm przystosowuje się do tego, aby energię pozyskiwać nie z węglowodanów, a tłuszczy.

Dieta ketogeniczna - jak zacząć?

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć dietę ketogeniczną. Najważniejsze jest poznanie jej zasad oraz sprawdzenie, które produkty należy całkowicie wyeliminować ze swojej kuchni. Z jadłospisu należy więc wykluczyć całkowicie wszelkie węglowodany. Należy także uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i motywacji, gdyż tak jak ma to miejsce w przypadku każdej innej diety może pojawić się  pewnym momencie zwątpienie i chęć rezygnacji. Może to być nasilone zwłaszcza tedy, gdy pojawią się dolegliwości związane z wchodzeniem w stan ketozy, takie jak bezsenność czy bóle głowy i mięśni. Stan ten jednak po kilku dniach mija, a organizm otrzymuje zastrzyk energii.

Dieta ketogeniczna - co jeść, a czego nie wolno spożywać?

Dieta ketogeniczna polega na wyeliminowaniu węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczami. Co jeść na diecie ketogenicznej? Przede wszystkim zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Podstawą tej diety powinno być głównie czerwone mięso o dużej zawartości tłuszczu, takie jak wieprzowina i wołowina, a także drób. Dozwolone jest jedzenie ryb morskich i słodkowodnych oraz owoców morza. Osoby będące na keto diecie mogą spożywać w dowolnej postaci jajka oraz nabiał, czyli sery żółte i białe, śmietany, jogurty oraz mleko. Zasady diety ketogenicznej przewidują, aby głównymi źródłami tłuszczy było masło, awokado, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany i rzepakowy, majonez oraz olej z czarnuszki. Tłuszcze należy starannie selekcjonować, aby wybrać takie, które są naprawdę najwyższej jakości. W diecie tej można jeść także bogate w cenne składniki odżywcze orzechy włoskie, piniowe, nerkowce, migdały, nasiona chia, sezam, pestki dyni i słonecznika. Można również spożywać wszystkie warzywa, oprócz strączkowych. Ze składników tych można przygotować wiele smacznych potraw i dodatków, takich jak keto sosy.

Dieta ketogeniczna - jak długo można ją stosować?

Sam proces adaptacji organizmu do stanu ketozy trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Czas stosowania diety jest jednak uzależniony od indywidualnych uwarunkowań organizmu. W przypadku dobrego samopoczucia oraz zadowalających efektów można ją kontynuować. Jeśli jednak pojawią się niepokojące symptomy, które utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować to z lekarzem, który oceni, czy dieta ma dobry wpływ na organizm. Warto nabyć testy paskowe, które pozwalają określić poziom ketonów w moczu oraz glukometr, który mierzy ich ilość we krwi. Przeprowadzanie takich badań we własnym domu pomoże określić, czy stosowanie diety ketogenicznej wpływa pozytywnie na parametry. Maksymalny czas stosowania tego rodzaju diety nie powinien przekraczać jednak 8 tygodni.