Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać?

W kwestii zanieczyszczonego powietrza najczęściej mówi się o smogu, jednak istnieje wiele innych substancji, które są szkodliwe dla Twojego zdrowia. Niestety wszystkie niebezpieczne związki dostają się z zewnątrz również do mieszkania. Dlatego to właśnie tam należy walczyć z problem. Warto zatem zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać, aby był skuteczny? Czym kierować się przy wyborze?

Skuteczny oczyszczacz powietrza - filtr HEPA i filtr węglowy

Najważniejszą kwestią przy wyborze oczyszczacza powietrza jest system filtracji, czyli rodzaj zastosowanych filtrów. To one w głównej mierze decydują o skuteczności urządzenia. Obecnie najlepszą metodą walki z zanieczyszczeniami jest model HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), który gwarantuje skuteczność na poziomie od 85% do 99,99%. Zatrzymuje on smog, bakterie, wirusy, pyłki roślin, kurz, sierść i zarodniki pleśni. Z tego względu jest to doskonała opcja dla alergików. Warto również wspomnieć, że urządzenie z takim systemem filtracji zapewnia także niwelowanie zapachów. Wszystko to ze względu na porowatą strukturę, zbudowaną z wytrzymałego włókna szklanego. Filtry HEPA dostępne są w 4 klasach: E10, E11, E12, H13 i H14 - im wyższa, tym większa skuteczność filtracji.

Oprócz szkodliwych pyłów, w powietrzu znajdują się także inne niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia substancje, np. lotne związki organiczne czy tlenki azotu i siarki. Niektóre z nich mogą być przyczyną poważnych chorób i schorzeń. Dlatego przed tego rodzaju zanieczyszczeniami również należy się chronić. Z tego względu warto postawić na urządzenie, które oprócz filtra HEPA posiada także ten węglowy. Będzie on stanowił barierę ochronną przeciwko wspomnianym wcześniej związkom lotnym. Połączenie obu filtrów zapewni skuteczność oczyszczania na najwyższym poziomie.

CADR, czyli wskaźnik czystości dostarczanego powietrza

Kolejną ważną kwestią, która będzie miała wpływ na skuteczność urządzenia, jest jego wydajność. Z tym zagadnieniem wiąże się wskaźnik CADR (Clean Air Delivery Rate), który określa jaką objętość powietrza jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu jednej godziny.

Zatem jak wybrać oczyszczacz powietrza, który będzie odpowiednio wydajny? Musisz wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, gdzie chcesz filtrować powietrze. Najlepiej obliczyć całkowitą objętość pokoju, a następnie pomnożyć ją przez 3. Otrzymany wynik będzie wartością CADR, którą potrzebujesz do skutecznego oczyszczania powietrza w danym pomieszczeniu. Przykładowo, jeśli kubatura wynosi 30 m3, to optymalną wydajnością urządzenia opisaną wskaźnikiem CADR będzie 90 m3/h.

Poziom hałasu i koszty eksploatacji

Aby oczyszczacz powietrza działał skutecznie, powinien pracować przez całą dobę lub przynajmniej większą jej część. Dlatego przy wyborze należy kierować się też poziomem generowanego hałasu oraz kosztami eksploatacji. Głośno pracujące urządzenie nie będzie komfortowe w mieszkaniu, a zwłaszcza w nocy - hałas może spowodować, że obniży się jakość snu. Producent urządzenia powinien umieścić w opisie informacje o poziomie głośności. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, to warto zwrócić uwagę na ilość zużywanej energii, żywotność filtrów oraz ceny części, które mogą w przyszłości potrzebować wymiany.

Oczyszczacz powietrza może znacznie poprawić komfort życia i zapobiec powstawaniu wielu chorób. Warunkiem jego skuteczności jest odpowiedni dobór filtrów i wydajności. Jedną z najlepszych opcji będzie urządzenie z filtrem HEPA i filtrem węglowym. Takie rozwiązanie pozwoli na oczyszczanie powietrza nie tylko ze smogu, ale także z innych szkodliwych związków. Przykładem skutecznego oczyszcza, który posiada oba wspomniane filtry, jest CIRRUS — znajdziesz go na stronie erystyka.pl. Urządzenie zwalcza i usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia, a dodatkowo zapewnia jonizację powietrza. Wejdź na stronę, zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.