Kategorie:

Jakie oświetlenie na hali produkcyjnej?

Jakość światła w hali produkcyjnej ma duży wpływ na samopoczucie pracowników oraz bezpieczeństwo pracy. Oświetlenie przemysłowe wewnętrzne musi spełniać wymagania odnośnie do odpowiedniego natężenia światła, równego rozłożenia, a także ograniczenia następstw olśnienia pracowników. Tradycyjne oświetlenie jest wypierane przez lampy przemysłowe Led, które zużywają dużo mniej energii elektrycznej, są rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Oświetlenie przemysłowe – na co zwrócić uwagę?

Jest kilka ogólnych zasad, które powinieneś zastosować, planując oświetlenie hali produkcyjnej. Należy zwrócić uwagę, między innymi na:

  • równomierność oświetlenia oraz jego odpowiednie natężenie nie tylko w zasięgu wzroku, ale w całym miejscu wykonywanej pracy,
  • poziom olśnienia, to bardzo ważny element, możesz wyposażyć oświetlenie hali w lampy antyolśnieniowe, które nie szkodzą oczom, nawet kiedy przez dłuższy czas spoglądasz na źródło światła,
  • luminacja świetlna, lampy muszą być rozmieszczone w taki sposób, aby oświetlić każdy metr kwadratowy,
  • współczynnik oddawania barw RA-CRI określa, jak dobrze są oddawane barwy poszczególnych przedmiotów w sztucznym świetle, wyrażony jest w liczbach od 0 do 100, im jest wyższy, tym barwy wyglądają naturalniej.

Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie przemysłowe wpływa na komfort wykonywanej pracy przez pracowników, a w konsekwencji na wydajność produkcji. Należ przede wszystkim maksymalnie ograniczyć efekt olśnienia, odbijające się światło od urządzeń i innych elementów wyposażenia hali, co bardzo skutecznie oślepia pracowników, uniemożliwiając dobre rozpoznawanie przedmiotów. Prawidłowe natężenie światła jest określone przepisami, wynosi 300 lx, w przypadku pracy w nocnych zmianach poziom oświetlenia hali produkcyjnej powinien być zwiększony.

Oświetlenie przemysłowe LED

Często ostatnio stosowane oświetlenie przemysłowe wewnętrzne Led umożliwia dużą oszczędność energii, gwarantuje również oświetlenie wysokiej jakości w długim okresie czasu. Przy zastosowaniu lamp przemysłowych, w których są zastosowane oprawy ledowe, producenci zapewniają okres gwarancyjny nawet przez pięć lat. Oświetlenie hali przemysłowej – wymagania natężenia, jakie powinno spełniać, wynoszą od 200 lx do nawet 1500 lx. Używanie żarówek ledowych jest nie tylko korzystne ekologicznie, ale przyczynia się również do ochrony środowiska naturalnego. Decydując się na tego rodzaju rozwiązania ekologiczne, możesz ubiegać się o specjalne dofinansowania, które umożliwią zakup droższych i lepszych jakościowo elementów oświetlenia.

Rodzaj oświetlenia przemysłowego

Oświetlenie przemysłowe wewnętrzne można podzielić ze względu na technikę wykonania, a także sposób wykonania:

  • lampy High-Bay,
  • oprawy hermetyczne,
  • lampy metalowo-halogenowe,
  • oprawy kanałowe i sterylne.

W czasie wyboru lamp do oświetlenia hali musisz najpierw określić warunki, w jakich będą stosowane. Jeśli staną się narażone na kontakt z wodą czy wilgocią, niezbędne jest zastosowanie opraw hermetycznych. Rodzaj materiału, jaki sprawdza się w warunkach przemysłowych, to obudowa wykonana z tworzywa sztucznego bądź aluminium, a klosz wytworzony z poliwęglanu. Przydatnym rozwiązaniem są również oprawy z naświetlaczami. Jako oświetlenie hali, gdzie jest zazwyczaj bardzo wysoko, dobrze sprawdzają się lampy High-Bay nazywane także kubełkami przemysłowymi. Na dużych powierzchniach kanałowych możesz zastosować formy kanałowe, w warsztatach natomiast gdzie wykonuje się różnego rodzaju prace, dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie przemysłowe wewnętrzne zastosowane na długim wysięgniku. Miejsca, gdzie są podwyższone standardy sanitarne, jak laboratoria czy szpitale potrzebują zamontowania opraw sterylnych.

Projektując i szukając odpowiedniego oświetlenia przemysłowego, powinieneś zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Prosta zmiana i rezygnacja z tradycyjnych lamp jarzeniowych oraz zastąpienie ich oświetleniem przemysłowym wewnętrznym Led wpłynie bardzo pozytywnie na wiele wymiarów przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.