podłoga

Jak i czym myć podłogę drewnianą?

Prozaiczna na pozór czynność, jaką jest mycie podłogi, może jej pomóc w zachowaniu dobrego stanu albo doprowadzić do ruiny. Jeśli nie chcesz przyczynić się do niszczenia drewnianych desek, po których stąpasz wraz z rodziną, powinieneś wiedzieć, jak o nie dbać. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci dowiedzieć się, czym myć podłogę drewnianą, by jej nie zniszczyć. Stosując się do kilku prostych kroków, zdobędziesz pewność, że Twoja podłoga, będzie chroniona i zadbana, a co za tym idzie, będzie służyła Ci przez długie lata.

Jak myć drewnianą podłogę?

Trwała podłoga z drewna ma tę zaletę, że jest pokrywana warstwami ochronnymi, takimi jak lakier czy specjalny olej. By mycie nie szkodziło jej ani tym warstwom, powinno być przeprowadzane prawidłowo. Czysta podłoga to wizytówka domu, dbanie o nią to obowiązek domowników. Jakie zasady panują przy sprzątaniu powierzchni wykonanych z drewna? Przede wszystkim nie należy używać do tej czynności dużej ilości wody. Drewno bardzo szybko może ją wchłonąć i przez to spęcznieć. Unikajmy więc mopów, które mają niską absorpcję i zostawiają za sobą mokre ślady. Najgorsze do czyszczenia takich podłóg są zdecydowanie mopy sznurkowe.

Najlepszy mop do mycia podłogi z drewna

Technologie ciągle się rozwijają. Również te, które wspierają nas na co dzień w porządkach. Mopy dostępne na rynku są w wielu rodzajach i rozmiarach. Najlepsze do czyszczenia podłogi drewnianej będą mopy do podłogi płaskie, ich powierzchnia i równy stopień nacisku sprawiają, że nie zostawią one mokrych plam. Nie bez znaczenia będzie też rozmiar. Dopasowując go do swoich potrzeb, sprawisz, że sprzątanie będzie wygodniejsze i będzie wymagało mniejszego wysiłku. Dlatego najlepiej jest wybrać szeroki mop płaski, przy jego pomocy łatwiej umyjemy nawet duże powierzchnie.

Najczęściej mopy takie mają wymienne końcówki wykonane z mikrofibry. Upewnij się, że Twój także. Materiał ten jest niezastąpiony i znany wszystkim, którzy kiedykolwiek zajmowali się sprzątaniem. Słynie on z niezwykłej chłonności i zbierania nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Te funkcje sprawiają, że jest on bezpieczny do pielęgnacji delikatnych powierzchni. Mikrofibra to odpowiedź na pytanie, czym myć drewnianą podłogę? Każdy wie jednak, że do zachowania parkietu w idealnym stanie nie wystarczy sam mop.

Piękna podłoga przez lata - niezbędne kroki

Zanim chwycisz za mopa, powinieneś upewnić się, że na podłodze nie ma większych zanieczyszczeń. Kurz, brud, okruchy i inne zabrudzenia powinno się usunąć przy pomocy odkurzacza. Niezbędna będzie końcówka z gumowymi kółkami, które nie zostawią śladu na deskach. Można zdać się także na zmiotkę, ale efekt będzie wymagał więcej pracy, w dodatku zamiatanie nie będzie równie skuteczne, co odkurzanie. Podłoga powinna być czyszczona na sucho kilka razy w tygodniu, natomiast rzadziej przecierana na mokro. Wilgoć to wielki wróg desek należy unikać jej za wszelką cenę.

Zwracaj uwagę na zabrudzenia, które powinny być usuwane z podłogi natychmiast. Rozlane płyny, takie jak wino, herbata czy kawa, nieusunięte z parkietu od razu, mogą zostawić na nim plamę. Mopy do podłogi płaskie bez problemu usuną nadmiar każdej wilgoci, warto mieć je pod ręką w razie takich okoliczności. Przyda się też zapas ręcznika papierowego. Nie wolno zapomnieć, że także zabrudzenia suche mogą powodować uszkodzenia. Piasek, małe przedmioty o ostrych zakończeniach, takie jak twarde klocki, śrubki czy inne metalowe fragmenty mogą zarysować powłokę i sprawić, że podłoga zacznie wyglądać nieestetycznie.

Dbanie o wygląd mieszkania jest bardzo ważne. Musisz dobrze wiedzieć, czym myć drewnianą podłogę, aby jej nie uszkodzić. Wystrzegaj się nadmiaru wilgoci, zaniedbanych zabrudzeń i rys. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się swoim parkietem w niezmienionym stanie przez wiele lat. Odwdzięczy Ci się on niezwykłym blaskiem, jeśli tylko będzie zadbany. Pamiętaj, że drewno jest wytrzymałe, ale wymaga specjalnego traktowania. Robiąc zakupy, wybieraj tylko produkty przeznaczone do czyszczenia tego rodzaju podłóg, inne detergenty mogą spowodować przebarwienia.