olej

Gdzie wyrzucić zużyty olej po smażeniu?

Smażenie na oleju to popularny sposób na przygotowywanie potraw. Wykorzystuje się go w domu, restauracjach i barach szybkiej obsługi. Co zrobić z olejem po smażeniu, który jest odpadem i którego litry każdego dnia są zużywane w gastronomii i gospodarstwach domowych? Wiele badań dowiodło szkodliwości ponownego jego użycia w kuchni. Nie należy też wylewać zużytego tłuszczu do kanalizacji, istnieje bowiem ryzyko, że stężeje i zablokuje swobodny przepływ ścieków. Wyrzucanie jego większej ilości do pojemnika na odpady zmieszane, również jest zabronione. Olej potrzebuje długiego czasu na rozkład, dlatego wysypisko śmieci, to nie jest miejsce dla niego. Zużyty olej należy poddać profesjonalnej utylizacji.

Jak utylizować olej po smażeniu?

Zgodnie z prawem, jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo, które wytwarza zużyty olej, musimy oddawać go specjalistycznej firmie odpowiedzialnej za jego prawidłową utylizację. Firma taka musi posiadać pozwolenie na odbiór i przewożenie tego rodzaju odpadu. Jeśli chcesz powierzyć ekspertom odbiór oleju posmażalniczego - euro-eko-polska.pl to znana firma z tradycjami. Zaufało jej już wielu klientów. Jej działania są profesjonalne oraz bardzo sprawne. Jeśli zastanawiasz się, jak to działa, oraz jak pozbyć się oleju po smażeniu przy pomocy profesjonalistów, zapoznaj się z naszym artykułem.

Przebieg współpracy z firmą utylizacyjną

Właściciele i zarządzający gastronomią, zakładem produkcyjnym, hotelem, stołówką lub food truckiem, mogą zgłosić chęć utylizacji oleju profesjonalnej firmie. Wtedy przedsiębiorstwo przywozi puste beczki, w których będzie gromadzony olej po smażeniu. Co zrobić kiedy pojemniki się zapełnią? W tym przypadku zgłasza się tę sytuację instytucji i czeka na ich odbiór. Każdorazowo musi w takiej sytuacji zostać wystawiona Karta Przekazania Odpadu, która jest dokumentem przekazującym odpowiedzialność z właściciela gastronomii na firmę utylizacyjną. Następnie przedsiębiorstwo jest zobowiązane przetworzyć odpad. Dużym plusem takiego rozwiązania jest zapłata, którą otrzymuje klient, za odpowiednie postępowanie z odpadem szkodliwym dla środowiska.

Co się dzieje dalej z olejem?

Wiesz już jak pozbyć się oleju po smażeniu, ale czy wiesz, dlaczego firmy skupują go i co się z nim później dzieje? Okazuje się, że ojej posmażalinczy to produkt nadający się do recyklingu. Istnieją miejsca, gdzie jest on oczyszczany z drobinek powstałych w procesie smażenia, proces ten nosi nazwę deggumingu. Następnie olej się zobojętnia, myje, wysusza, bieli i filtruje. Całość tego cyklu nosi nazwę rafinacji. Po wykonaniu tych czynności można olej wykorzystać ponownie jako część biodeisla - paliwa, będącego mieszanką oleju napędowego i rafinowanego. Bywa także, że używa się go w produkcji tworzyw sztucznych oraz ekologicznych pokryć dachowych.

Zużyty olej w gospodarstwie domowym

Z wiadomych przyczyn, w domu czy mieszkaniu, nie ustawimy pojemnika na zużyty olej i nie będziemy uzupełniać go przy każdorazowym smażeniu pączków czy domowych frytek. Nie jest to działanie opłacalne, na małą skalę. Jak pozbyć się oleju po smażeniu, gdy jest go mało? Nawet dwa, trzy litry oleju, których użyjemy w domowej kuchni do okazjonalnego głębokiego smażenia, mogą szkodzić środowisku i kanalizacji. Zaleca się zamknięcie zużytego tłuszczu w szczelnym pojemniku i wywiezienie do punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK). Taki punkt znajduje się w każdej gminie na terenie kraju. Jeśli w tym miejscu odmówią przyjęcia oleju, należy umieścić pojemnik w koszu na odpady zmieszane.

Należy unikać zbędnego wprowadzania zanieczyszczeń do ekosystemu, który i tak dźwiga już spory ciężar. Odpowiednia utylizacja oleju po smażeniu to nie tylko ulga dla przyrody, ale także zysk dla firmy, która ją zleci. Świadomość, że olej, w którym smażone były kawałki kurczaka, frytki lub pączki, może jeszcze zasilić silnik, ogrzać dom albo pokryć dach, jest budująca. Dbajmy o naturę, bo jesteśmy jej integralną częścią.