terapia

Kiedy skorzystać z psychoterapii lęku?

Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami o charakterze lękowym. Ich przyczyny bywają na tyle złożone, że nierzadko ciężko jest ich dociec. Samodzielna walka z takim problemem może okazać się więc zbyt trudna.

Jeśli Ty także się z nim borykasz, powinieneś dowiedzieć się, kiedy pomocna może okazać się psychoterapia lęku. Dobrze byłoby też, gdybyś miał świadomość tego, na czym polega taka forma wsparcia.

Lęk paniczny i uogólniony

Jeśli już wiesz, że istnieje coś takiego jak psychoterapia lęku, kiedy się udać po tę formę pomocy? Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. U każdego zaburzenia w tym obszarze wyglądają nieco inaczej. Być może, masz problem z lękiem panicznym, któremu towarzyszy wiele doznań płynących z ciała.

Atak paniki ma zazwyczaj nagły początek i może dojść do niego w niemal każdym miejscu oraz o każdej porze. Jeśli doświadczyłeś takiego stanu, zapewne towarzyszyło Ci przyspieszone tętno, zawroty głowy bądź problemy z oddychaniem. Mogło Ci się wydawać, że zaraz zemdlejesz, udusisz się lub stracisz kontrolę nad tym, co się z Tobą dzieje.

Lęk uogólniony wygląda nieco inaczej. Towarzyszy przez większość czasu i może przybierać formę nadmiernego zamartwiania się. Jeśli zauważasz, że często i w sposób nieuzasadniony martwisz się o swoje zdrowie, finanse czy związek, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że borykasz się właśnie z lękiem uogólnionym.

Jak duże nasilenie objawów powinno skłonić Cię do poszukiwania pomocy?

Jeżeli interesuje Cię psychoterapia lęku, kiedy jest potrzebna, a kiedy możesz poradzić sobie sam? Tak naprawdę już samo zadanie sobie pytania o to, czy potrzebujesz terapii, powinno być dla Ciebie sygnałem do poszukiwania wsparcia. Nie trzeba doświadczać codziennych ataków paniki, aby udać się po pomoc. Wystarczy, że zaburzenia lękowe utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie i chcesz nauczyć się konstruktywnej walki z nimi. W tym pomoże Ci psychoterapeuta. Tak naprawdę, im szybciej zaczniesz poszukiwać pomocy profesjonalisty, tym lepiej. Nie dopuścisz wówczas do nasilenia dolegliwości, które Ci dokuczają.

Jaki nurt psychoterapii wybrać?

Psychoterapia lęku może być prowadzona w różnych nurtach. Liczne badania naukowe potwierdzają wysoką skuteczność typu poznawczo-behawioralnego. Jeżeli zmagasz się z lękiem, powinieneś rozważyć pracę w tym właśnie nurcie. Terapia pomoże Ci zdobyć praktyczne narzędzia do walki z lękiem. Nauczysz się technik relaksacyjnych, a także zrozumiesz, jak Twoje myśli wpływają na emocje i działania.

Jeśli jednak pragniesz odkryć głębokie przyczyny zaburzeń lękowych, być może, dobra będzie dla Ciebie psychoterapia w nurcie psychodynamicznym. W walce z lękiem dobre rezultaty może przynieść także terapia schematów.

Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z cechami charakterystycznymi poszczególnych nurtów. Dzięki temu istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda Ci się znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Wybór dobrego psychoterapeuty do najprostszych nie należy. Najistotniejsze jest to, abyś udał się na terapię do profesjonalisty. Możesz rozpocząć poszukiwania od przejrzenia oferty jakiegoś ośrodka terapii, takiego jak https://osrodekpodroz.pl/psychoterapia-leku/. Zapoznanie się z sylwetkami poszczególnych specjalistów może Ci pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Jeśli udasz się do terapeuty, przygotuj się na to, że terapia zostanie poprzedzona konsultacjami. Mają one na celu ustalenie tego, czy faktycznie chcesz współpracować z danym specjalistą. W trakcie konsultacji możliwa będzie również diagnostyka oraz ustalenie celów terapeutycznych.

Jeśli zdecydujesz o rozpoczęciu terapii, sesje będą odbywać się o ustalonej porze, zawsze w tym samym gabinecie. Najpowszechniejsze są spotkania raz w tygodniu. To, jak będzie przebiegać wizyta, zależy w dużej mierze od nurtu, który wybierzesz. W terapii poznawczo-behawioralnej, pomiędzy sesjami wykonuje się na przykład zadania domowe. Czas trwania całego procesu zależy nie tylko od nurtu, ale i od stopnia zaawansowania problemu, z którym się mierzysz.