klimatyzacja

Jak wybrać dobrą klimatyzację?

Wysokie temperatury w okresie letnim potrafią sprawiać spory dyskomfort, mogą być również szkodliwe dla organizmu, który musi poświęcać dużo energii na ochłodzenie ciała. Nie bez powodu klimatyzacja stała się nie tylko ciekawym dodatkiem w biurze, domu czy mieszkaniu, ale standardem. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak prosty, zwłaszcza że na rynku można znaleźć tysiące modeli i różne rodzaje klimatyzacji. W takim razie, jakie rozwiązanie wybrać?

Klimatyzacja Wieliczka - jak działa klimatyzator?

Klimatyzator, niezależnie od rodzaju, składa się z kilku istotnych elementów. To sprężarka, parownik, skraplacz, wentylatory oraz zawór rozprężny i czynnik roboczy. Wspomniany czynnik krąży pomiędzy parownikiem a skraplaczem (odbiera ciepło pomieszczenia w parowniku i oddaje do skraplacza). Natomiast wspomniana sprężarka oraz zawór rozprężny umożliwiają czynnikowi roboczemu zmianę stanu skupienia.

Klimatyzacja Wieliczka - klimatyzator typu split

Najpopularniejsze na rynku są klimatyzatory typu split, które składają się z dwóch większych jednostek. Są to urządzenia montowane na stałe. Jedno z nich znajduje się wewnątrz budynku, który ma zostać ochłodzony, natomiast drugi znajduje się poza obiektem, na przykład na ścianie lub dachu. Dzięki temu klimatyzatory split są stosunkowo ciche, ponieważ najgłośniejsze odgłosy systemu są poza budynkiem, w którym przebywamy. Jednostka wewnętrzna jest często montowana pod sufitem lub na ścianie, rzadziej kanałowo lub w wersji stojącej.

Klimatyzacja - Wieliczka - klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny jest przede wszystkim wygodnym rozwiązaniem, ponieważ w chłodniejszym okresie roku można go schować i nie zaburzać wystroju mieszkania. Nie wymaga montażu do ściany czy sufitu, trzeba jedynie znaleźć miejsce, do którego przymocowuje się rurę - najczęściej jest to uchylone okno, zabezpieczone termicznie specjalnym materiałem (zwykle w zestawie z klimatyzatorem).

Który klimatyzator jest lepszy?

Trudno ocenić, który klimatyzator jest lepszy. Urządzenia typu split są bardziej wydajne i pracują stosunkowo cicho, jednak w wielu przypadkach można mieć problem z ich instalacją, na przykład jeśli jest się najemcą mieszkania, a właściciel nie zezwala na montaż takiego sprzętu. Wtedy można wyposażyć się w co prawda głośniejszy, ale przenośny klimatyzator, którego działanie nie wymaga skomplikowanego montażu, które mogłoby ingerować w strukturę budynku.

Warto także pamiętać, że konkretne urządzenie powinno być dobrane pod kątem nie tylko montażu, ale przede wszystkim wydajności, ponieważ klimatyzator powinien musi być odpowiednio dopasowany do wielkości pomieszczenia, które musi schłodzić. Co ciekawe, niektóre modele posiadają także funkcję ogrzewania, która może się sprawdzić w zimniejsze dni przed sezonem grzewczym czy też jako wsparcie dla posiadanej instalacji grzewczej. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów, ponieważ specjaliści pomogą w wyborze sprzętu najlepiej dobranego do danej przestrzeni.