Jak i kiedy sadzić ziemniaki?

Wśród wielu warzyw w przydomowym ogrodzie można także uprawiać ziemniaki. Ich sadzenie to jednak nie lada wyzwanie. Stawiają one przed nami bowiem kilka wymagań, m.in. wymagają one głęboko przekopanej oraz żyznej gleby. Właśnie ze względu na to, stanowisko pod uprawę ziemniaków warto przygotować już na jesień. W tym celu należy głęboko przekopać widłami glebę oraz wymieszać ją z obornikiem. Jak wygląda uprawa ziemniaków na działce oraz w ogrodzie? Kiedy i jak należy sadzić? Jak wkopywać je ręcznie oraz pod szpadel? Wszystkiego dowiesz się, czytając artykuł.

Przed zasadzeniem ziemniaków

Zanim przystąpimy do sadzenia ziemniaków, warto wykonać dwa zabiegi. Pierwszy z nich to pobudzenie warzyw, którego celem jest przyspieszenie tempa rozwoju kiełków świetlnych. Przed tym zabiegiem warto jednak zaprawić bulwy chemicznie - będą one wówczas mniej narażone na choroby grzybowe. Jak wykonać pobudzenie? Bulwy używane jako sadzonki ziemniaków należy dokładnie przesortować - odrzucamy te przemarznięte, zgniłe oraz uszkodzone. Kolejnym krokiem jest rozłożenie ich luźno w jednym miejscu oraz przykrycie ich w pomieszczeniu, gdzie wilgotność powietrza wynosi około 80%, a dostęp do światła będzie nieduży. Tak przygotowane bulwy należy zostawić na około 2/3 tygodnie.

Kolejnym zabiegiem jest podkiełkowanie, które wykorzystuje się głównie przy uprawie ziemniaków wczesnych oraz tam, gdzie ryzyko pojawienia się zarazy uznać można za wysokie. Celem tego zabiegu jest przyspieszenie plonowania oraz zwiększenie się plonów nawet o 20%. Wcześniej posortowane bulwy układamy w ażurowych skrzynkach w 2 warstwach - po koło 10 kg. Skrzynki należy przechowywać w temperaturze 10-15 stopni C w pomieszczeniu, gdzie jest około 80% wilgotności i przez 12 godzin ciągły dostęp do światła.

Sadzenie ziemniaków

Najbardziej istotne kwestie podczas sadzenia ziemniaków to głębokość, zastosowany rozstaw oraz wykorzystywanie nawozów, a także przeprowadzenie redlenia na polu uprawnym lub działce. Głębokość sadzenia ziemniaków jest różna i zależy od rozmiaru bulw. Należy kierować się zasadą, że do średnicy sadzeniaka należy dodać około 2 cm, ale mierząc od wyrównanej powierzchni. Co więcej, należy pamiętać, że na glebach suchych sadzi się ziemniaki głębiej, natomiast nie za głęboko, bowiem może wówczas wystąpić opóźnienie schodów oraz pojawić się ryzoktonioza ziemniaka.

Kiedy sadzić ziemniaki?

To kiedy zasadzimy ziemniaki, jest niezwykle istotną kwestią. Należy jednak wiedzieć, że uprawa w Polsce zależy od rejonu, w którym się znajdujemy. Najwcześniej sadzi się bulwy w obszarze Dolnego Śląska i jest to połowa kwietnia. Najpóźniejszy termin to pierwsza połowa maja i z reguły dotyczy Suwalszczyzny. Innym czynnikiem, który wpływa na termin sadzenia tego gatunku warzyw, jest rodzaj gleby. Na lekkich, szybko nagrzewających się, będzie odbywać się znacznie szybciej - bez względu na to, czy będzie to popularna odmiana ziemniaka Irga, czy jakakolwiek inna.

Irga to najczęściej wybierana odmiana ziemniaka. Jest ona bowiem znana już od średniowiecza. Jeżeli jej zasadzenie przeprowadzimy w odpowiednim terminie, będziemy mogli mieć pewność, iż ziemniak zakorzeni się głębiej, a jego zapasy wody oraz składniki pokarmowe zostaną znacznie lepiej wykorzystane. Jeżeli natomiast zasadzenie odbędzie się za późno, ziemniak będzie w dużym stopniu narażony na zarazę. Co więcej, jego cały sezon wegetacyjny przesunie się, a plonowanie spadnie. Dodatkowo warzywa zasadzone za późno można krócej przechowywać, a niepożądane w nich cukry znacznie wzrosną.

Uprawa ziemniaków i ich pielęgnacja

Samo zasilenie gleby obornikiem w trakcie jesieni może być niewystarczające, aby rośliny wytworzyły dorodne bulwy. Właśnie dlatego podczas uprawy ziemniaków warto zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne, które użyjemy w dawce zalecanej przez producenta. Nadmierne nawożenie azotem może bowiem spowodować zwiększenie podatności roślin na różne choroby. Jeżeli sadzimy ziemniaki w glebie o niskiej zawartości tego pierwiastka, korzystne będzie nawożenie dolistne - za pomocą specjalnych nawozów lub roztworu mocznika. W okresie suszy warto również podlewać ziemniaki. Weźmy wówczas pod uwagę fakt, że nadmiar wilgoci może spowodować zgnicie bulw. Co więcej, konieczne jest także systematyczne usuwanie chwastów i spulchnianie wierzchniej warstwy gleby.