Jak sprowadzić auto z Danii?

Polscy kierowcy bardzo chętnie sprowadzają samochody z zagranicy. Daje to bowiem możliwość zakupu auta w bardzo dobrym stanie za korzystną cenę. Samochody do Polski sprowadzane są z różnych krajów europejskich. Można jednak powiedzieć, że sporą popularnością cieszy się Dania. Jest tak przede wszystkim dlatego, że auta z tego kraju wyróżnia bardzo dobry stan techniczny oraz fakt, że łatwo Prześledzić historię użytkowania samochodu. Dodatkowo przywiezienie auta stamtąd nie jest trudne. Jak sprawdzić samochód z Danii i sprowadzić go do Polski?

Poszukiwanie auta w Danii

Jak wspomniano, samochody, które można sprowadzić z Danii, to auta w świetnym stanie technicznym. Wynika to z kilku kwestii – jedną z podstawowych jest to, że drogi w tym kraju są bardzo dobrej jakości. Dzięki temu zużycie samochodów poruszających się po duńskich ulicach jest po prostu mniejsze.

Jeśli chodzi o kupno samochodu pochodzącego z Danii, można to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest oczywiście zakup w Polsce auta, które zostało już tu wcześniej sprowadzone. Takie samochody można znaleźć choćby w ofercie wielu komisów samochodowych. Drugim sposobem jest samodzielne sprowadzenie auta z Danii. Samochodu poszukać można m.in. na duńskich serwisach internetowych z tego typu ogłoszeniami. W przypadku znalezienia odpowiedniego modelu można skontaktować się z właścicielem, ustalić warunki kupna i udać się na miejsce w celu odbioru auta. Takie rozwiązanie może jednak dla wielu osób być nieco problematyczne. Dlatego skorzystać można ze znacznie wygodniejszej alternatywy. Mowa tu o usługach firm, które wyszukują samochody z Danii wedle konkretnych wytycznych i potrzeb swoich klientów. Jako przykład wskazać można tu firmę AUTOTESTO. Dzięki takiej możliwości zaoszczędzić można mnóstwo czasu.

Jak sprowadzić samochód z Danii?

Auto z Danii zakupione może być na podstawie umowy kupna- sprzedaży bądź na podstawie faktury. Pamiętać trzeba, aby dokumenty te następnie przetłumaczyć na język polski. Bez tego rejestracja samochodu w Polsce nie będzie możliwa. Po podpisaniu umowy właściciel samochodu zobowiązany jest do przekazania nie tylko kluczyków, ale wszystkich dokumentów związanych z autem, takich jak np. duński dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie konkretnego modelu auta i jego sprowadzeniu z Danii do Polski, ważne jest, aby sprawdzić jego przebieg. Można to zrobić na stronie internetowej Duńskiego Urzędu Transportu (Færdselsstyrelsen). Wystarczy wpisać tam numer VIN auta lub duński numer rejestracyjny. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie nie tylko przebiegu, ale również daty ostatniego przeglądu technicznego oraz jego wyniku. Badania techniczne samochodów w Danii przeprowadza się co dwa lata. Jeśli auto przeznaczone jest na eksport, musi przejść badanie przedeksportowe. Przegląd techniczny kończy się jednym z trzech wyników: może być zatwierdzony, zatwierdzony warunkowo lub niezatwierdzony.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z Danii

Skoro już jasne jest, jak sprowadzić auto z Danii, wiedzieć także trzeba, jak je prawidłowo zarejestrować. W pierwszej kolejności pamiętać trzeba o opłaceniu akcyzy. W tym celu należy udać się do Urzędu Celnego. Akcyzę powinno się opłacić w terminie do 30 dni od przekroczenia polskiej granicy przez samochód. Aby zarejestrować auto, należy skompletować odpowiednie dokumenty. Mowa tu o przetłumaczonej umowie kupna-sprzedaży, przetłumaczonym dowodzie rejestracyjnym, dowodzie opłacenia akcyzy oraz ważnym przeglądzie technicznych przeprowadzonym w Polsce. Wymienione dokumenty wraz z wnioskiem o rejestrację złożyć należy w urzędzie miasta lub gminy. Cała procedura nie jest skomplikowana.

Sprowadzanie auta z Danii cieszy się coraz większą popularnością. Są to samochody w bardzo dobrym stanie i oferowane w atrakcyjnych cenach. Pamiętać jednak trzeba, że nie trzeba się tym zajmować samodzielnie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wspomnianej już firmy AUTOTESTO, która specjalizuje się w wyszukiwaniu oraz sprowadzaniu samochodów z Danii i innych krajów.