Kiedy zdedycować się na instalację fotowoltaiczną?
Rosnące ceny prądu oraz naciski na korzystanie z ekologicznych źródeł energii przekładają się na wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych. Decydując się na montaż paneli słonecznych na swojej posesji, powinieneś wziąć pod uwagę zalety tego rozwiązania oraz poznać opłacalność inwestycji.
Zalety fotowoltaiki — dlaczego warto zdecydować się na instalację?
Panele to inwestycja średnioterminowa. Oznacza to, że koszt instalacji fotowoltaicznej zwróci się w ciągu kilku, kilkunastu lat. Nowoczesne moduły możesz zamontować praktycznie wszędzie, nie tylko na dachu budynku. Instalacja równie dobrze działa, kiedy umieszczona zostanie na podwórku lub na specjalnym wysięgniku. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość jak najlepszego umiejscowienia ogniw względem słońca.
Kolejne zalety fotowoltaiki to generowanie czystej energii do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym oraz bezemisyjność instalacji. Mając swoją instalację, nie musisz martwić się rosnącymi cenami surowców oraz prądu. Nadwyżki energii możesz sprzedawać i odkupować zimą, oczywiście po korzystnej dla Ciebie cenie. Dzięki temu koszt instalacji fotowoltaicznej szybko się zwróci.
Fotowoltaika nie przyczynia się do generowania smogu, dlatego powietrze w Twojej okolicy będzie czystsze, co korzystnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to podejście zrównoważone oraz ekologiczne.
Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?
Szacując koszt, jaki poniesiesz, montując panele słoneczne na swojej posesji, musisz wziąć pod uwagę metraż budynku oraz ilość energii, którą zużywasz w ciągu miesiąca. Ogrzewanie wody prądem, prowadzenie biura w domu lub duża ilość domowników — to wszystko sprawia, że Twoja instalacja potrzebuje sporej mocy.
Jeśli planujesz dodatkowo ogrzewać dom przy użyciu pompy ciepła, musisz liczyć się z większym kosztem instalacji fotowoltaicznej. Jest to jednak bardzo opłacalne rozwiązanie, które pozwoli Ci zrobić to bardzo niskim kosztem. Pompa ciepła bez fotowoltaiki może generować spore rachunki za prąd.
Na jednorazowy koszt instalacji fotowoltaicznej wpływają również same panele. Wydajne i innowacyjne moduły są z reguły droższe. Do kwoty dolicz również sam montaż oraz okresową konserwację paneli (chyba że jesteś w stanie zrobić to samodzielnie). Dużą zaletą fotowoltaiki jest to, że całość stanowi z reguły jednorazowy wydatek. Na moduły dostajesz wiele lat gwarancji, a na samą instalację możesz otrzymać dofinansowanie, jeśli skorzystasz z programów wspierających ekologiczne źródła energii.
Zanim zdecydujesz się na fotowoltaikę
Jak widzisz, fotowoltaika to opłacalna inwestycja, która pomoże Ci na częściowe uniezależnienie się od sieci energetycznej i cen surowców. Instalacja paneli to koszt jednorazowy, a także można zrobić to praktycznie na każdej posesji, do której docierają promienie słoneczne. Właściwe umieszczenie modułów wpływa na ich wydajność oraz zapewnia bezpieczeństwo konstrukcji domu lub budynku gospodarczego.
Panele słoneczne składają się na instalację, która pomoże obniżyć rachunki za energię, warto więc zmienić źródła podgrzewania wody oraz gotować na kuchence elektrycznej. Takie rozwiązanie pomoże zmniejszyć zużycie gazu w gospodarstwie domowym, co również pozytywnie odbije się na domowym budżecie. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna działa wydajnie, a latem jest jedynym źródłem prądu w domu. Ilość wyprodukowanej czystej energii zależy od warunków klimatycznych panujących danego roku.
Wyprodukowane nadwyżki prądu sprzedajesz do sieci energetycznej. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na energię, czyli późną jesienią i zimą, kupujesz prąd po korzystnych dla siebie cenach. To duża zaleta instalacji fotowoltaicznej, dlatego wiele osób decyduje się na ogrzewanie budynków za pomocą pompy ciepła.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że część kosztów instalacji fotowoltaicznej możesz odzyskać, korzystając z programów rządowych i lokalnych. Dofinansowania obejmują zmianę źródeł energii na ekologiczne oraz zakup paneli słonecznych. Część poniesionych kosztów odzyskasz po inwestycji.