dziecko

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

Logopeda to terapeuta, który zajmuje się wadami wymowy. Jednak nie tylko w takim przypadku należy udać się do tego specjalisty. Czym jeszcze zajmuje się logopeda? Kiedy warto się do niego udać? Gdzie w Krakowie szukać odpowiednich specjalistów?

Logopeda - kto to?

Logopedia jest dziedziną nauki, która opiera się na wiedzy pedagogicznej, psychologicznej i medycznej. Diagnozuje zaburzenia mowy, a także kształtuje mowę. Logopedzi pracują nie tylko z dziećmi, u których jest słabo rozwinięty narząd mowy albo występują zaburzenia, ale także pomagają dorosłym. Logopedię można podzielić na kilka specjalizacji. Może to być logopedia specjalna, neurologopedia, czy logopedia artystyczna. Za logopedów powszechnie uważa się nauczycieli, którzy pracują z pacjentami z zaburzeniami mowy, jednak jest to definicja dość uproszczona. Logopedzi mogą pracować zarówno z pacjentami z wadami narządu mowy, jak i również w wielu innych przypadkach. Zajmują się także osobami niedosłyszącymi, pacjentami po zawałach oraz udarach. Specjaliści pomagają także w kształtowaniu mowy u maluchów. Dzięki wczesnej interwencji można łatwo poradzić sobie z problemem u dziecka dopiero, co zaczynającego gaworzyć. Do zostania logopedą potrzebne są studia. Mogą to być studia typowo logopedyczne, jak również pedagogika specjalna. Specjaliści mogą przyjmować pacjentów w przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, czy szkołach. Mogą też prowadzić pacjentów w ośrodkach rehabilitacyjnych, czy poradniach foniatrycznych.

Kiedy z dzieckiem do logopedy?

Kiedy do logopedy? To pytanie zadaje sobie pewnie wielu rodziców. Jest kilka przypadków, w których warto udać się do specjalisty. W początkowej fazie rozwoju malucha warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie ma problemów z podstawowymi czynnościami takimi jak gryzienie, żucie, ssanie, czy połykanie. Kiedy iść z dzieckiem do logopedy poza tym przypadkiem? Na pewno wtedy, gdy dziecko w okolicach trzeciego miesiąca życia nie głuży albo w okolicach 7 miesiąca nie gaworzy. Warto zwrócić uwagę, czy roczne dziecko wypowiada pojedyncze słowa, a dwulatek potrafi wypowiadać proste zdania złożone z dwóch, czy trzech słów.

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy - wizyta u stomatologa

Poza wyżej wymienionymi warto udać się do specjalisty, gdy dziecko mówi niewyraźnie albo wyraża się niezrozumiale dla otoczenia. Dodatkowo nie reaguje na polecenia ani na swoje imię, a także ma problem z nawiązaniem kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Należy zwrócić uwagę także na to, czy przy wymowie nie wysuwa języka między zęby. W późniejszym okresie rozwoju trzeba zwracać uwagę na to, czy dziecko nie ma problemów z nauką pisania i czytania albo się nie jąka. Mogą także wystąpić trudności z jedzeniem. Warto udać się do logopedy także w przypadku, gdy rodzic wybiera się z dzieckiem do stomatologa w celu założenia aparatu ortodontycznego. Wizyta u logopedy pomoże sprawdzić, czy dziecko połyka we właściwy sposób, a jego pozycja spoczynkowa języka i budowa narządów mowy są prawidłowe.

Logopeda Kraków

W Krakowie jest mnóstwo specjalistów od logopedii. Zanim jednak dokonamy wyboru, warto zrobić research wśród znajomych, czy poczytać opinie o wybranych specjalistach. Należy również zwrócić uwagę, z jakimi problemami boryka się dziecko i czy dany logopeda będzie w stanie pomóc akurat w tym przypadku. Niezależnie od tego ile lat ma dziecko i czy tylko podejrzewamy problem, czy jesteśmy go pewni, wizyta u specjalisty, który potwierdzi nasze podejrzenia lub im zaprzeczy na pewno będzie dobrym pomysłem.