W jaki sposób przebiega termoformowanie?
Najpierw trzeba zacząć od tego, czym tak naprawdę jest termoformowanie. To proces, który polega na rozgrzewaniu tworzywa sztucznego w odpowiedniej temperaturze, aby stało się bardzo plastyczne. W takim stanie materiał staje się dużo łatwiejszy do formowania w odpowiedni kształt. W ten sposób można stworzyć na przykład pudełko określonego rozmiaru, którego parametry pozostają indywidualnie dobrane. Kiedy zdecydujesz się na odpowiednie tworzywo sztuczne podczas tego procesu, nie powinno mu się nic stać.
Dzięki łatwości tworzenia kształtów o odpowiednich wymiarach termoformowanie tworzyw sztucznych jest wykorzystywane w przemyśle i staje się coraz bardziej popularne w różnych jego gałęziach. Ta obróbka odbywa się przy pomocy zjawiska ciśnienia lub podciśnienia.
Wyróżnia się dwa rodzaje, czyli termoformowanie próżniowe oraz termoformowanie ciśnieniowe. W niektórych przypadkach zasady z tych procesów są łączone. W czasie produkcji wykorzystywane są oba sposoby termoformowania, co powoduje, że cała produkcja jest jeszcze bardziej efektowna. Ich rola będzie nadal rosła, ponieważ coraz więcej firm wykorzystuje tę metodę do produkcji poszczególnych tworzyw sztucznych. Profesjonalne termoformowanie oferuje http://www.pordzik.pl/termoformowanie-lodz
Jak przebiega proces próżniowego termoformowania? Po co się go wykonuje?
W przypadku tego procesu można tworzyć produkty nawet o większych gabarytach, ale o cienkich ścianach, nie bojąc się o uszkodzenie materiału przy odpowiednim dobraniu go. Ważnym plusem stosowania termoformowania próżniowego jest też duży wybór tworzyw, które się nadają do obróbki. Przy produkcji sprawdzi się to, że dane materiały mogą być wielokrotnego użytku, co zwiększa efektywność wykorzystywania ich. Dzięki stosowaniu termoformowania próżniowego istnieje możliwość wytwarzania różnego rodzaju opakowań do wielu zastosowań.
Teraz należy przejść do tego, jak wygląda cały ten proces. Polega on na tym, że trzeba rozgrzać tworzywo sztuczne w odpowiedniej temperaturze, aby uzyskać jego dużą plastyczność. Dzięki temu można łatwo nadawać mu pożądany kształt. Następnie, kiedy materiał jest już rozgrzany, dociska się go formy przy pomocy ciśnienia i uzyskuje zaprojektowany produkt.
Kiedy zastosuje się nowe technologie, to przy rozgrzanej folii można uzyskać odpowiedni kształt za pomocą sprężonego powietrza. Trzeba pamiętać, że przy tym procesie zostaje dużo odpadów w postaci tzw. ścinek. Pochodzą one od odciętych części tworzywa, które musiały być usunięte, aby powstał idealny kształt. Czasami projekt danego obiektu wymaga wycięcia odpowiednich otworów lub gwintów. Trzeba też odpowiednio przyciąć obrzeża, aby produkt prezentował się jeszcze bardziej efektownie i był w pełni dopracowany. Uruchomienie takiej produkcji nie jest zbyt drogie, dlatego kiedy chcesz mieć spersonalizowane opakowania, to warto wziąć tę metodę pod uwagę.
Jak wybrać materiał, aby termoformowanie tworzywa sztucznego było udane?
Kiedy chcesz postawić na ten proces, to warto zatrudnić pracownika, który ma pojęcie o materiale, z jakim będzie pracował. Najważniejszy czynnik przy wyborze odpowiedniego tworzywa stanowi zakres temperatur, w których uzyskuje ono odpowiednią plastyczność. Bardzo ważna jest także jego wytrzymałość, ponieważ niektóre materiały mogą nie być odporne na wysokie temperatury i ulegać uszkodzeniu, co spowoduje ich zmarnowanie oraz stratę pieniędzy. Dlatego wiedza o procesie termoformowania tworzyw sztucznych, ale także bardzo dobra znajomość danego materiału są niezwykle istotne.
Ważne są również grubość i elastyczność materiału w naturalnych warunkach. To właśnie one pomogą uzyskać odpowiednią głębokość formowania, które pozwoli na uzyskanie lepszych efektów. Kiedy folia zostaje poddana nagrzewaniu, to powinna się zmiękczać równomiernie na całej powierzchni, dzięki czemu łatwiej będzie formować poszczególne kształty. Lepiej jest, jeżeli materiał ma jednolitą powierzchnię - pozbawioną wypustek, zgrubień lub innych odkształceń. Najlepsze tworzywa do stosowania termoformowania to: octany celulozy, płyty PCV, polipropylen, celuloidy oraz polistyreny.