Jak zamontować zawiasy meblowe?

Każdy, kto chociaż raz samodzielnie składał lub naprawiał meble, ten wie, jak ważne jest prawidłowe przytwierdzenie zawiasów. Dobrze zamontowane zawiasy meblowe to klucz do wygodnego korzystania z różnego rodzaju półek i szafek. Sprawdź, jak prawidłowo je zamontować.

Prawidłowe montowanie zawiasów meblowych

Kiedy zabierasz się za montowanie zawiasów, najpierw musisz wybrać ich rodzaj. Obecnie w sklepach internetowych znajdziesz wiele modeli, które pozwolą Ci na dostosowanie zawiasu do Twoich potrzeb. Możesz skorzystać np. z oferty dostępnej na stronie https://gryc24.pl/zawiasy-meblowe,c305,pl.html. Kiedy już wybierzesz interesujące Cię zawiasy meblowe, to możesz przejść do ich przykręcania. W pierwszej kolejności musisz odmierzyć od dalszej krawędzi szafki 10 centymetrów, a następnie od krawędzi bocznej około 2 centymetry. Miejsce przecięcia tych dwóch wartości będzie Twoim punktem stycznym, w którym należy wykonać delikatną dziurę. Następnie, we wcześniej zrobioną lukę, należy przyłożyć czubek frezu i wywiercić odpowiedni otwór. Przy wykonywaniu tej czynności uważaj, żeby nie przewiercić się na wylot, zazwyczaj wystarczy wywiercenie o głębokości równej z frezem. Kolejnym krokiem jest umieszczenie zawiasu meblowego w przygotowanym miejscu oraz przykręcenie go za pomocą wkrętarki elektrycznej. Analogiczne działania należy wykonać po drugiej stronie. Kiedy już przymocujesz zawiasy, to musisz zamontować front, w tym celu ustaw go około 2 mm od dolnej krawędzi szafki. Pamiętaj, aby zostawić około 3 milimetrową pustą przestrzeń - pomoże to w zachowaniu fabrycznych ustawień zawiasów meblowych. Przed przystąpieniem do wykonywania ostatniej czynności musisz docisnąć prowadnik do montowanego mebla. W tej chwili front będzie delikatnie się unosił, ale nie jest to powód do zmartwień. Teraz musisz jedynie wkręcać po kolei po jednej śrubce na prawym i lewym zawiasie.

Montowanie zawiasów podczas naprawy mebli

Często zdarza się tak, że zawiasy trzeba wymienić. Nowe egzemplarze możesz kupić np. na stronie internetowej https://gryc24.pl/zawiasy-meblowe,c305,pl.html lub w sklepach stacjonarnych. Wymiana zawiasu zależy od tego, co jest przyczyną jego wymiany. Jeżeli zawias został wyrwany z korpusu szafki, to dokręcanie śrub nie sprawi, że będzie on znów stabilnie trzymał się powierzchni. W tej sytuacji musisz przesunąć zawias w nieuszkodzone miejsce - bez znaczenia, czy będzie to góra, czy dół. Przy wykonywaniu tej czynności należy oczywiście zwrócić uwagę na to, aby położenie zawiasu na drzwiczkach pasowała do ułożenia zawiasu na korpusie mebla. Otwory, które pozostały po starym mocowaniu należy wypełnić masą szpachlową i pomalować na kolor jak najbardziej zbliżony do barwy mebla. Jeśli natomiast wyrwany element był zawiasem puszkowym, to samo przesunięcie nie wystarczy, ponieważ w przypadku tych zawiasów konieczne jest wywiercenie otworu. Należy zatem najpierw wypełnić powstały ubytek, a następnie wywiercić za pomocą odpowiedniego wiertła otwór o średnicy płytki-korka. Kolejnym krokiem jest umocowanie korka w otworze za pomocą kleju do drewna i pozostawienie do całkowitego wyschnięcia. Po wykonaniu tych czynności na wypełnionej powierzchni płyty można wywiercić otwory do osadzenia zawiasu meblowego, a następnie przymocować go przy pomocy wkrętów. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że wyłamany wkręt nie wpłynął znacząco na uszkodzenie otworu, to wypełnienia można dokonać za pomocą zwykłego, drewnianego kołka. W tym celu otwór należy rozwiercić wiertłem o średnicy większej niż obecny otwór, a następnie umieścić w nim przygotowany kołek - wcześniej posmarowany klejem. Kiedy ten stwardnieje, to kołek należy przyciąć równo z powierzchnią i wygładzić przy użyciu papieru ściernego. Po wykonaniu tych czynności można ponownie przymocować zawias meblowy. Poluzowanie lub wyrwanie mogło być również skutkiem użycia wkrętów, które były zbyt krótkie. Jeżeli nie doszło do naruszenia otworów i płyty, można spróbować zamocować zawias na nowo- używając dłuższych wkrętów.