Pościel z bawełny tureckiej - właściwości
Bawełna jest włóknem wykorzystywanym od stuleci, Egipcjanie korzystali z niej już w XII wieku p.n.e. Stosowanie bawełny do produkcji pościeli jest opłacalne ze względu na jej wysoką wydajność. Bawełna pochodząca z Azji Południowej lub Centralnej uważana jest za tańszy surowiec i jednocześnie gorszej jakości. Bawełna turecka wykorzystywana do produkcji pościeli uważana jest za materiał wysokiej jakości.
Właściwości pościeli tureckiej
Pościel turecka charakteryzuje się dobrą higroskopijnością, dzięki czemu może pochłaniać nawet 25% wilgoci z otoczenia i nie jest mokra, zapewnia także odczucie ciepła. Grubsza bawełna zapewnia w większym stopniu ciepła, a cieńsza zapewnia uczucie przyjemnego chłodu. Pościel z tureckiej bawełny jest także odporna na rozciąganie, na mokro zwiększa się ona o 30%, dlatego bez obaw można ją wyżymać, odporność na działanie wysokich temperatur sprawia, że można ją prać w bardzo gorącej wodzie, dzięki czemu pościel można pozbawić wirusów i bakterii. Osoby ze skłonnością do alergii skórnych także mogą bezpiecznie stosować pościel turecką, nie wywołuje ona żadnych podrażnień, jeśli występują podrażnienia to raczej z powodu stosowanych barwników, a nie naturalnych włókien bawełnianych. Pościel z bawełny tureckiej jest także wyjątkowo miękka w dotyk, dlatego możesz zdecydować się na korzystanie z niej przez bezpośredni kontakt ze skórą. Turecka bawełna jest wykorzystywana nie tylko do produkcji pościeli, ale również ubranek dla niemowląt i dzieci, ponieważ jest to materiał bardzo komfortowy i miły w dotyku.
O dobrej jakości bawełny tureckiej decyduje kształt włókna, pojedynczy surowiec składa się z kilku warstw celulozy skręconych ze sobą w formę na kształt spirali, może mieć ona długość od 10 do 55 milimetrów.
Pościel turecka - łatwe utrzymanie w czystości
Pościel turecka jest łatwa do utrzymania w czystości, można ja często prać nawet w wysokich temperaturach. Po wyjęciu z pralki tkaninę powinieneś swobodnie rozwiesić do wyschnięcia, aby nie było na niej zagnieceń, pościel tego typu nie wymaga prasowania. Bawełna występuje w wielu formach, dlatego najlepiej przed praniem skorzystać z informacji zmieszczonej na metce przez producenta. Trochę inaczej należy postępować w trakcie prania pościeli bawełnianej flanelowej, a inaczej w przypadku kory i satyny. Pościel turecka z kory jest bardzo praktyczna, nie potrzebuje wirowania i prasowania, po praniu wystarczy ja wysuszyć i można dalej stosować. Z kolei satyna może być prana nawet w 60 stopniach, ale nie toleruje wybielaczy. W tym przypadku także zbędne jest prasowanie, szczególnie jeśli pościel jest dobrze rozwieszona po praniu. Pościel turecka wykonana z flaneli charakteryzuje się wyjątkową miękkością i dostarcza dużo ciepła. Powinieneś pamiętać, aby do jej prania używać wyłącznie delikatnych detergentów. Dobrym rozwiązaniem jest także wywrócenie jej na lewą stronę w trakcie prania. Można także do prania dodać odrobinę płynu do prania, co poprawia odczucie miękkości pościeli tureckiej.
Bawełna turecka - zastosowanie
Z włókna bawełny tureckiej wytwarzane są tkaniny, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Decydując się na zakup pościeli, dobrze jest upewnić się, z jakich materiałów została wykonana, ponieważ często stosowane są domieszki włókien chemicznych, które zmieniają jej właściwości. Bawełna wykorzystywana do wykonania pościeli tureckiej nie ma żadnych domieszek, dlatego tkanina zachowuje wszystkie zalety naturalnej bawełny. Bawełna turecka wykorzystywana jest nie tylko do produkcji pościeli, ale również takich produktów jak:
- ręczniki,
- obrusy,
- pledy na łóżko,
- koce dla dzieci, piknikowe i plażowe oraz wiele innych produktów.
Wszystkie ręczniki i elementy tekstylne wykonane z bawełny tureckiej charakteryzują się bardzo dobrą chłonnością wilgoci i jednocześnie szybko ulegają wysychaniu, dlatego z powodzeniem możesz zabrać je na plażę albo basen. Pościel turecka dodatkowo charakteryzuje się oryginalnym i bogatym wzornictwem. Elegancki design może być wyjątkową dekoracją Twojej sypialni.