auto
Kategorie:

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Jeśli zamierzasz wynająć samochód, powinieneś pamiętać o kilku kwestiach, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Co obejmuje ubezpieczenie? Kto może prowadzić pojazd? Co zrobić, jeśli auto zostanie uszkodzone? Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Coś tak powszechnego jak wypożyczenie samochodu może być pełne pułapek, które czasami powodują duże rozczarowanie zaistniałymi okolicznościami w przypadku, gdy wynajmujący nie zdawał sobie z nich sprawy. Poniżej widnieje 10 kluczowych punktów, o których należy pamiętać, aby nie spotkać się z żadnymi problemami podczas wypożyczania auta.

Kto jest objęty wykupionymi polisami?

Co do zasady, ubezpieczenie wypożyczanego samochodu domyślnie obejmuje jedynie wynajmującego. Oznacza to, że jeśli dojdzie do wypadku, a pojazdem kieruje inna osoba, która nie została wyraźnie zadeklarowana w umowie, polisa nie obejmuje nawet szkód wyrządzonych osobom trzecim. A to może wiązać się z astronomicznymi kosztami.

Ubezpieczenie od kradzieży

Bycie ubezpieczonym od ewentualnej kradzieży samochodu jest niezbędne w przypadku wynajmowanych pojazdów. W przeciwnym razie najemca będzie musiał zapłacić wartość rynkową skradzionego auta, a także inne koszty administracyjne i odszkodowanie dla wypożyczalni w związku z utratą zysków. Ponadto należy zauważyć, że żadna polisa oferowana przez wypożyczalnię samochodów nie obejmuje przedmiotów osobistych, które mogły zostać pozostawione wewnątrz pojazdu w przypadku jego kradzieży.

Ubezpieczenie samochodu na utwardzonych lub leśnych drogach

Użytkowanie pojazdu w niektórych miejscach, takich jak plaże, leśne ścieżki czy wiejskie drogi nie jest objęte ubezpieczeniem oferowanym przez wypożyczalnie samochodów nawet w najbardziej kompleksowych polisach. Generalnie każda droga, która nie została wyasfaltowana i może spowodować uszkodzenie podwozia auta, nie jest objęta ubezpieczeniem. Podobnie pomoc drogowa również nie ma konieczności udzielenia wsparcia i może być szczególnie kosztowna w trudno dostępnych miejscach.

Sprawdź stan pojazdu przy odbiorze

Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu samochodu, w trakcie odbioru pojazdu należy koniecznie sprawdzić jego stan i upewnić się, że nie ma uszkodzeń czy zarysowań. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że przy oddaniu auta wszelkie mankamenty zostaną przypisane Tobie i wypożyczalnia zażąda od Ciebie odszkodowania. Dlatego należy ująć ewentualne uszkodzenia w umowie, a nawet wskazane jest zrobienie zdjęć w momencie dokonywania odbioru wypożyczonego samochodu.

Możliwe niespodziewane dopłaty

Z reguły za usługi świadczone przez wypożyczalnie samochodów wymaga się dopłaty. Na przykład, jeśli kierowca zostanie ukarany mandatem, oprócz kosztów kary prowadzący może być zmuszony do uiszczenia opłaty manipulacyjnej na rzecz firmy. Podobne należności mogą obowiązywać również z innych powodów, takich jak przekroczenie maksymalnego przebiegu ustalonego w umowie. W niektórych przypadkach zwrot brudnego samochodu także wiąże się z opłatą za „specjalne czyszczenie”.

Czy wszystkie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem?

Nawet najlepsze ubezpieczenie samochodu na wynajem nie obejmuje wszystkiego i w nieograniczonych kwotach. Dlatego często zdarza się, że polisy ignorują problemy związane z oponami, takie jak przebicie czy rozerwanie. Podobnie pomoc drogowa nie obejmuje zwykle niektórych najczęstszych zdarzeń, m.in. kłopotów z akumulatorem, złamanych lub zgubionych kluczyków i zanieczyszczenia paliwa, tzn. zalania niewłaściwego rodzaju podczas tankowania.

Kwestia podróżowania z dziećmi

Dzieci muszą podróżować w odpowiednich fotelikach. Jeśli przez przypadek nie posiadasz takiego systemu lub nie masz możliwości skorzystania z własnych akcesoriów, wypożyczalnia samochodów w Oświęcim również je oferuje. Warto zaznaczyć, że wyposażenie samochodu w foteliki dziecięce stanowi obowiązek rodziców, a jego niedopełnienie grozi ukaraniem mandatem.

A kiedy przyjdzie czas na zwrot…

Aby uniknąć dodatkowych opłat, zawsze oddawaj samochód w wyznaczonym dniu i w godzinach otwarcia biura.