trening siłowy

Kto powinien wykonywać trening siłowy i jakie korzyści niesie?

Trening siłowy cieszy się bardzo dużą popularnością. Wynika to z faktu, iż pozwala rozbudować tkankę mięśniową, poprawić wygląd sylwetki i wzmocnić siłę. Wiele osób uważa, że jest on dedykowany wyłącznie mężczyznom, pragnącym zwiększyć mięśnie. Jednak to nieprawda! Kto powinien wykonywać trening siłowy i dlaczego warto się na niego zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kto powinien wykonywać trening siłowy?

Przez wiele lat uważano trening siłowy za sport męski. Twierdzono, iż jest on dedykowany Panom, którzy chcą rozbudować swoje mięśnie i zwiększyć siłę. Obecnie równie dużą popularnością cieszy się on wśród kobiet. Jak się okazuje, pozwala on nie tylko zwiększyć masę mięśniową, ale również poprawić kondycję, zadbać o sylwetkę i zredukować poziom stresu. Dziś trening siłowy chętnie wykonywany jest zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Dedykowany jest zarówno osobom młodym, jak i starszym. Należy jednak pamiętać, że musi zostać odpowiednio dobrany do potrzeb, oczekiwań, płci i wieku.

Trening siłowy - zalety

Wykonywanie treningu siłowego niesie wiele korzyści. Sport ten umożliwia rozbudowę mięśni i wzmocnienie ich siły. Pozwala on również poprawić wygląd sylwetki i elastyczność stawów. Trening siłowy także zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, poprawia wydolność płuc i oskrzeli, wzmacnia odporność, a także pomaga w walce z nadwagą i otyłością. Ponadto poprawia mineralizację i gęstość kości, obniża ciśnienie krwi, poprawia jakość snu oraz jest bardzo pomocny w walce ze stresem, nerwicą i depresją. Zaletą treningu siłowego jest również fakt, iż podnosi poczucie własnej wartości, poprawia samopoczucie i redukuje bóle pleców.

Trening siłowy - przeciwwskazania

Mimo że trening siłowy przynosi wiele korzyści, to jednak nie jest on bezpieczny dla wszystkich. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z tym sportem, skonsultuj się z wykwalifikowanym i doświadczonym trenerem personalnym. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad i upewni się, czy w Twoim przypadku trening siłowy będzie dobrym rozwiązaniem. Do przeciwwskazań do wykonywania treningu siłowego zalicza się m.in.:

  • niektóre schorzenia układu oddechowego,
  • część chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • infekcje,
  • kontuzje narządów ruchu.

Należy pamiętać, że przeciwwskazania muszą zostać rozpatrzone indywidualnie dlatego, zanim postanowisz rozpocząć przygodę z siłownią, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą oraz trenerem personalnym.

Trening siłowy - ile kcal spala?

Zamierzasz rozpocząć przygodę z treningiem siłowym? Ile kcal spala ten sport? Otóż nie da udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ilość spalonych kalorii zależy m.in. od tempa, intensywności i rodzaju ćwiczeń. Przyjmuje się jednak, że podczas godzinnego treningu siłowego można spalić ok. 200-300 kcal. Jeśli zależy Ci na lepszym wyniku, zwiększ tempo ćwiczeń i postaw na dodatkowe obciążenie. Możesz również poprosić trenera personalnego o radę, w jaki sposób wykonywać trening siłowy, aby spalić jak najwięcej kalorii.