ogród

Kamienie w warmińsko-mazurskim - jakie dekoracje w ogrodzie można z nich stworzyć?

Kamień to materiał znany i wykorzystywany od wieków. Zastosowanie tego surowca, szczególnie w ogrodzie, jest szerokie. Kamienie mają funkcję konstrukcyjną i dekoracyjną. Można z nich zbudować ogrodzenia, wyłożyć nimi ścieżki, wkomponować w dekoracje roślinne. Jak wykorzystać kamienie w ogrodzie? Do jakiego typu ogrodów pasują wykonane z nich dekoracje?

Kamienie na skalniak

Jeśli chcesz w swoim ogrodzie zbudować skalniak, to kamienie będą niezbędne. Staną się one podstawa do stworzenia tego typu konstrukcji. Jakie można kupić kamienie w warmińsko-mazurskim? Które z nich będą odpowiednie do budowy skalniaka? Skalniak to forma dekoracji ogrodu stworzona z usypanej w kopczyk ziemi, kamieni i roślin. Powinien być on utrzymany w naturalistycznej, górskiej stylistyce. Musisz zatem wybrać odpowiednie rośliny i kamienie. Sprawdzą się dolomity, granity, wapienie, a także bazalty i piaskowce. Gdy już wybierzesz odpowiednie kamienie, ułóż je na usypanej ziemi. Powinny wyglądać naturalnie i komponować się z posadzonymi roślinami.

Kamienne murki i ogrodzenia

Kamienie to doskonały budulec do tworzenia wszelkiego rodzaju ogrodzeń, murków, bramek, słupków. Dostępne są nawet wielkie kamienie – w warmińsko-mazurskim znajdziesz ich szeroką ofertę. Spokojnie można je wykorzystać do budowy ogrodowego murku. Sprawdzą się przede wszystkim granity, gnejsy, sjenity, łupki oraz bazalty. Niektórzy wykorzystują także wapienie i piaskowce, te jednak będą z czasem zieleniały i pokrywały się mchem. Dla wielu osób to dodatkowa zaleta. Kamienne konstrukcje wzmacniają skarpy, tarasy, stabilizują rabaty. Wystarczy kupić odpowiednie kamienie i ułożyć je jeden na drugim. Muszą być one płaskie. Do wzmocnienia murku można użyć zaprawy. Gdzie kupić odpowiedni surowiec? Sprzedaż kamieni w warmińsko-mazurskim oferowana jest przez bardzo wiele sklepów. Bez problemu można znaleźć odpowiedni materiał. Aby dodać uroku kamiennym murkom, można obsadzić je dodatkowo roślinami. Ogród zyska naturalnie dekoracyjny charakter.

Kamienne ścieżki, ławki, dekoracje

Kamienie są też odpowiednim materiałem do budowy ścieżek ogrodowych. Prezentują się bardzo elegancko i są alternatywą do popularnej kostki. Ze względu na swój charakter będą odpowiednie do “dzikich”, górskich i rustykalnych ogrodów. Kamienne ścieżki są trwałe, wytrzymałe, praktyczne, a dodatkowo bardzo estetyczne. Jakie kamienie nadają się na dekoracje? Warto wybrać wytrzymały i niełupliwy rodzaj. Sprawdzą się gładkie egzemplarze. Ławkę można zbudować z marmurów, granitów. Do budowy ścieżki lepiej wybrać granit albo kwarcyt. Z kamieni da się stworzyć także ogrodowy grill czy kamienną rzeźbę. Ciekawym rozwiązaniem jest budowa z tego surowca wielkiego koszyka, w którym posadzimy kwiaty. Kamienie mogą mieć różne kształty, kolory, różną wielkość. Możesz wybrać białe albo czerwone otoczaki, granitowy bazalt albo biały marmur. Wybór jest bardzo szeroki. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby wszystkie elementy w ogrodzie stanowiły spójną kompozycję. Do naturalistycznych ogrodów sprawdzą się kamienie o nieregularnych kształtach i neutralnych barwach. Do tych klasycznych lepszy będzie marmur.