Nie wszystkie działki posiadają dostęp do wodociągów, jednak nie oznacza to, że nie cieszą się zainteresowaniem. Wiele osób woli zakupić taką posesję, która najczęściej wyróżnia się niższą ceną, a następnie wybudować swoje własne ujęcie wody. W tym celu niezbędne jest zlecenie szukania wody pod studnie. W tym celu wykorzystuje się szereg geofizycznych metod. Na czym polegają?
Szukanie wody pod studnie – dlaczego warto wybudować własne ujęcie wody?
Jak się okazuje, właściciele działek, które nie mają dostępu do wodociągów, wcale nie są na straconej pozycji, ponieważ wybudowanie własnego ujęcia wody wiąże się z dużymi oszczędnościami. Dzięki niemu dostęp do wody staje się szybki i łatwy, a opłaty – zredukowane, jako że 1 metr sześcienny to koszt rzędu 10 groszy. Wodę można czerpać w zasadzie bez ograniczeń, a co więcej, stajemy się niezależni od awarii wodociągów, które najczęściej przytrafiają się w najmniej pożądanym momencie. Ze względu na powyższe korzyści na posiadanie wody z własnego ujęcia decydują się nawet te osoby, których działki mają dostęp do wodociągów. Przed podjęciem się takiej inwestycji zawsze należy jednak zlecić szukanie wody pod studnie profesjonalnej firmie specjalizującej się w takiej usłudze.
Jak przebiega szukania wody pod studnie?
Specjaliści zajmujący się szukaniem wody pod studnie wykorzystują w tym celu szereg metod. Obecnie stawia się na nowoczesne techniki, które są bezinwazyjne i pozwalają uzyskać obraz gruntu bez konieczności wykonywania odwiertów. Jedną z nich jest szukanie wody pod studnie za pomocą różdżki, czyli badania radiestezyjnego, które wykrywa różne obiekty podziemne, w tym żyły wodne. Warto zauważyć, że budowa własnego ujęcia wody nie zawsze będzie możliwa – niekiedy może się zdarzyć tak, że na działce występują warstwy gruntu, które są nieprzepuszczalne dla wody, takie jak na przykład gliny. Dlatego w szukaniu wody pod studnie, a tak naprawdę warstw bądź skał przepuszczalnych lub zawodnionych, wykorzystuje się również tomografię elektrooporową, która pokazuje nam obraz warstw ziemi na dużej głębokości. Równie dobrze sprawdzają się metody elektro-sejsmiczne i hydrogeologiczne.
Szukanie wody pod studnie – i co dalej?
Profesjonalna firma, która zajmuje się szukaniem wody pod studnie, na podstawie wyników przeprowadzonych badań zaproponuje optymalne miejsce do budowy ujęcia wody. Studnię i granicę działki powinno dzielić 5 metrów, natomiast odległość od przydrożnego rowu powinna być nie mniejsza niż 7,5 metra. Co więcej, należy zachować 15 metrów między studnią a zbiornikami na odpady. Warto również pamiętać, że prawo wodne stanowi, iż może być ona głęboka jedynie na 30 metrów, a nam nie wolno czerpać z niej więcej niż 5 metrów sześciennych w ciągu doby. Jeżeli takie rozwiązanie nas nie satysfakcjonuje, wówczas będziemy musieli pozyskać odpowiednie pozwolenie wodnoprawne. Zlecenie szukanie wody pod studnie zaufanym specjalistom to jednak podstawa, by realizacja przedsięwzięcia przebiegła pomyślnie i bezproblemowo.