studnia
Kategorie:

Jak znaleźć wodę pod studnie?

Nie wszystkie działki posiadają dostęp do wodociągów, jednak nie oznacza to, że nie cieszą się zainteresowaniem. Wiele osób woli zakupić taką posesję, która najczęściej wyróżnia się niższą ceną, a następnie wybudować swoje własne ujęcie wody. W tym celu niezbędne jest zlecenie szukania wody pod studnie. W tym celu wykorzystuje się szereg geofizycznych metod. Na czym polegają?

Szukanie wody pod studnie – dlaczego warto wybudować własne ujęcie wody?

Jak się okazuje, właściciele działek, które nie mają dostępu do wodociągów, wcale nie są na straconej pozycji, ponieważ wybudowanie własnego ujęcia wody wiąże się z dużymi oszczędnościami. Dzięki niemu dostęp do wody staje się szybki i łatwy, a opłaty – zredukowane, jako że 1 metr sześcienny to koszt rzędu 10 groszy. Wodę można czerpać w zasadzie bez ograniczeń, a co więcej, stajemy się niezależni od awarii wodociągów, które najczęściej przytrafiają się w najmniej pożądanym momencie. Ze względu na powyższe korzyści na posiadanie wody z własnego ujęcia decydują się nawet te osoby, których działki mają dostęp do wodociągów. Przed podjęciem się takiej inwestycji zawsze należy jednak zlecić szukanie wody pod studnie profesjonalnej firmie specjalizującej się w takiej usłudze.

Jak przebiega szukania wody pod studnie?

Specjaliści zajmujący się szukaniem wody pod studnie wykorzystują w tym celu szereg metod. Obecnie stawia się na nowoczesne techniki, które są bezinwazyjne i pozwalają uzyskać obraz gruntu bez konieczności wykonywania odwiertów. Jedną z nich jest szukanie wody pod studnie za pomocą różdżki, czyli badania radiestezyjnego, które wykrywa różne obiekty podziemne, w tym żyły wodne. Warto zauważyć, że budowa własnego ujęcia wody nie zawsze będzie możliwa – niekiedy może się zdarzyć tak, że na działce występują warstwy gruntu, które są nieprzepuszczalne dla wody, takie jak na przykład gliny. Dlatego w szukaniu wody pod studnie, a tak naprawdę warstw bądź skał przepuszczalnych lub zawodnionych, wykorzystuje się również tomografię elektrooporową, która pokazuje nam obraz warstw ziemi na dużej głębokości. Równie dobrze sprawdzają się metody elektro-sejsmiczne i hydrogeologiczne.

Szukanie wody pod studnie – i co dalej?

Profesjonalna firma, która zajmuje się szukaniem wody pod studnie, na podstawie wyników przeprowadzonych badań zaproponuje optymalne miejsce do budowy ujęcia wody. Studnię i granicę działki powinno dzielić 5 metrów, natomiast odległość od przydrożnego rowu powinna być nie mniejsza niż 7,5 metra. Co więcej, należy zachować 15 metrów między studnią a zbiornikami na odpady. Warto również pamiętać, że prawo wodne stanowi, iż może być ona głęboka jedynie na 30 metrów, a nam nie wolno czerpać z niej więcej niż 5 metrów sześciennych w ciągu doby. Jeżeli takie rozwiązanie nas nie satysfakcjonuje, wówczas będziemy musieli pozyskać odpowiednie pozwolenie wodnoprawne. Zlecenie szukanie wody pod studnie zaufanym specjalistom to jednak podstawa, by realizacja przedsięwzięcia przebiegła pomyślnie i bezproblemowo.