sypialnia

Jak udekorować pokój? Praktyczne porady

Odpowiednio dobrane ozdoby do pokoju mogą być uzupełnieniem każdej aranżacji. Przy pomocy dekoracji można zmienić styl wnętrza, dobierając odpowiednio kolory i tkaniny, trzeba wyeksponować niektóre elementy wystroju. Warto również kierować się osobistymi upodobaniami, pamiętając, aby nie przesadzać z zastosowaniem kolorów, faktur oraz ilości ozdób w pomieszczeniu.

Jak ozdobić pokój - kompozycje z dodatków

Sposobem na to, jak udekorować pokój, jest zastosowanie odpowiedniej kompozycji.  Aby prezentowała się ona w określony sposób, należy zastosować kilka zasad, a przynajmniej trzy czynniki z niżej wymienionych:

 - podłużne przedmioty tworzące proste linie, np. kilka książek albo podłużna taca,

 - wysoki i smukły przedmiot, np. w postaci świecznika na wysokiej nóżce,

 - jakiś element obły i ciężki, może to być okrągła lampa nocna z abażurem,

 - przedmiot rzucający się w oczy w jakiejś oryginalnej formie,

 - niewielkie elementy do wypełnienia przestrzeni, małe świeczniki na tealighhty.

Dekoracji nie należy ustawiać w jednym rzędzie, powinny być ustawione blisko siebie, ale jednocześnie tworząc pierwszy i drugi plan, ponieważ umożliwia to uzyskanie efektu głębi. Odpowiednia kompozycja może być dobrym sposobem na to, jak ozdobić pokój, powinieneś pamiętać, że jeśli ma przykuwać wzrok, powinna mieć nieparzystą liczbę elementów. Najlepiej, jeśli całość przybiera formę trójkąta, jego wierzchołkiem powinien być zawsze najdłuższy element, np. wysoki kwiatek w wazonie.

Dobrym rozwiązaniem na to, jak można udekorować pokój, jest zastosowanie tkanin i kolorów. Pewnym sposobem jest wykorzystanie jednego koloru i jego różnych odcieni. Aranżacja monochromatyczna dobrze się prezentuje, pozwala na uniknięcie efektu przeładowania ozdobami, ale może być także zbyt monotonna. W takim wypadku można zastosować ozdobne poduszki wyróżniające się fakturami i wzorami oraz intensywnością koloru oraz listwy przypodłogowe LED. Są to bardzo przydatne elementy aranżacyjne, które są sposobem na dylemat, jak udekorować swój pokój.

Jak można udekorować ściany w pokoju?

Jeszcze do niedawna naklejki na ścianę były kojarzone wyłącznie z dekorowaniem pokoju dziecięcego. Obecnie są stosowane również w innych pokojach, jest bardzo dobry sposób na to, jak ozdobić pokój i szybko zmienić jego stylizację. Są one dostępne w różnych wzorach i odcieniach kolorystycznych, ten sam motyw można dostać w różnych rozmiarach, wytwarzane są zazwyczaj z weluru albo samoprzylepnej folii, przyklejenie elementów zajmuje najwyżej kilkanaście minut. Podłoże powinno być wcześniej odpowiednio przygotowane, oczyszczone i odtłuszczone. Niektóre z naklejek można także malować i wielokrotnie odklejać.

Dobrym pomysłem na to, jak udekorować pokój jest zawieszenie na ścianach obrazów, grafik, plakatów i zdjęć. Indywidualnego charakteru nadadzą z pewnością własnoręcznie wykonane zdjęcia z podróży, spotkań rodzinnych i dojrzewania dzieci. Wyjątkowy nastrój wnętrza podkreślają także obrazy i grafiki ulubionych artystów. Zestawione na jednej ścianie powinny nawiązywać do siebie kolorem lub motywem przewodnim. Jak można udekorować pokój, stosując prace różnych artystów? Często wystarczy zastosować jeden rodzaj ram, co umożliwia nadanie wnętrzu harmonii.

Gdzie najlepiej eksponować dekoracje w pokoju?

Najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego miejsca na ozdoby. W Twoim pokoju może to być półka ścienna albo regał, na którym jest miejsce do ustawienia zdjęć, kwiatów w doniczkach lub innych starannie przemyślanych kompozycji. Zastanawiając się, jak udekorować swój pokój, możesz wykorzystać stolik kawowy albo boczne stoliki, które stoją puste i nie są do niczego wykorzystywane. Na stoliku zawsze jest miejsce na paterę, wazon albo miseczkę na przekąski, jest to także odpowiednie miejsce, aby w dekoracyjnym pudełku umieścić album ze zdjęciami. Można w każdej chwili po niego sięgnąć  i podzielić się przyjemnymi wspomnieniami z gośćmi. Poza wymienionymi miejscami dekoracje można ustawić na komodzie, biurku albo na szerokim parapecie okna. Dekorowanie pokoju to przede wszystkim zabawa, która Tobie powinna sprawiać przyjemność.