Jak działa sterowanie oświetleniem?

Nowoczesne technologie cały czas się rozwijają i można je spotkać na niemal każdym kroku. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne staje się sterowanie oświetleniem niewymagające już użycia włączników montowanych na ścianach. O czym mowa i dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązania?

Sterowanie oświetleniem nierzadko dotyczy idei inteligentnego domu. Żeby ją spełnić, należy stworzyć ciekawy system, za pomocą którego oświetlenie będzie działało autonomicznie lub zyska się nad nim kontrolę dzięki technologii bezprzewodowej. Za takimi rozwiązaniami przemawia nie tylko wygoda, ale także oszczędność. Żeby jednak owa oszczędność była na najwyższym poziomie, to poleca się skorzystanie z lamp LED. Są one bowiem najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem na rynku, ponieważ zużywają niewiele energii elektrycznej przy sporej emisji światła, a do tego posiadają rekordową żywotność.

Dlaczego jednak samo sterowanie oświetleniem LED pozwala zaoszczędzić pieniądze?

Jest to związane z odpowiednim zaprogramowaniem trybu świecenia. Chodzi o to, że lampy automatycznie będą się ściemniać, rozjaśniać i wyłączać we właściwych momentach. Systemy sterowania oświetleniem zwykle są połączone z telefonem komórkowym lub innym urządzeniem elektronicznym. Zdalna kontrola nad wszystkimi żarówkami to spora wygoda. Chyba każdy człowiek zapomniał co najmniej kilka razy w życiu, aby zgasić światło wychodząc z domu. Dzięki możliwości regulacji oświetlenia za pomocą smartfona taka sytuacja już nam się nie przydarzy. Jest to też przydatne, kiedy posiada się dzieci i nie wiadomo, czy pamiętały o wyłączeniu oświetlenia.

Inteligentne oświetlenie można także programować w ciekawy sposób. Na przykład, kiedy w Twoim domu występują schody, to warto zadbać o ich oświetlenie. Szukanie po omacku, w ciemnościach włącznika światła nie jest ani wygodne, ani przyjemne, ani bezpieczne. Za pomocą zdalnego sterowania można na przykład ustawić włączenie lamp w momencie, kiedy zapada zmrok, dzięki czemu wyżej wspomniane szukanie przełącznika odejdzie w zapomnienie. W dodatku dzięki technologii LED zużycie prądu będzie znikome. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w czujniki ruchu, ponieważ dzięki temu np. w przypadku niesienia ciężkiego pakunku nie będzie trzeba specjalnie robić postojów, aby włączyć światło.

Wspomniane czujniki ruchu to wyjątkowe urządzenia, ponieważ mają szerokie zastosowanie. Standardowe modele działają w ten sposób, że przy wykryciu ruchu włączają światło, jednak kiedy człowiek nie porusza się, to ono gaśnie. Nie jest to wygodne rozwiązanie, dlatego firma Lena Lighting opracowała czujniki z funkcją pasywnej detekcji podczerwieni, dzięki czemu powyższy problem nie występuje. Dodatkowo mogą one zostać zaprogramowane na różne tryby. Na przykład nocą można je ustawić tak, by włączane światło nie emitowało światła w stu procentach swych możliwości, ponieważ mogłoby się to wiązać z chwilowym, nieprzyjemnym oślepieniem użytkownika. Ustawić można również czas, który minie do wyłączenia światła po braku detekcji człowieka. Czujniki ruchu szczególnie przydają się w toaletach, klatkach schodowych itd.

Wyróżnić trzeba również systemy sterowania oświetleniem zewnętrznym. Również korzystając z czujników ruchu, można sprawić, by np. światło na podwórzu i w ogrodzie włączało się dopiero wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba, czyli np. wychodząc z domu lub wjeżdżając samochodem na podjazd. Inteligentne oświetlenie zewnętrzne wykryje także, czy jest już ciemno, ponieważ w przeciwnym wypadku energia elektryczna byłaby marnowana w trakcie dnia, kiedy dodatkowe światło nie jest wymagane. Co istotne, w przypadku czujników ruchu nie jest konieczne tworzenie kosztownego systemu łączącego się z komputerem lub smartfonem, ponieważ wszystko będzie się odbywać autonomicznie – bez ingerencji człowieka. Żeby jednak cieszyć się pełną wygodą, potrzebny jest skuteczny projekt takowego rozwiązania. Z tego powodu warto poprosić o pomoc profesjonalistów w branży, na przykład firmę Lena Lighting.