Kategorie:

Ile kosztuje fotowoltaika? Czy instalacja paneli jest opłacalna?

Problem opłacalności instalowania paneli fotowoltaicznych często przeszkadza w podjęciu decyzji o posiadaniu własnej farmy solarnej. Chociaż produkowanie darmowego prądu jest możliwe, wielu obawia się, że koszty poniesione na montaż instalacji się nie zwrócą. Inni z kolei uważają, że koszty te będą zwracać się zbyt długo – nawet dłużej, niż będzie trwała wydajność paneli. Warto obalić te mity, ponieważ pozyskiwanie darmowej energii słonecznej jest korzystne nie tylko dla inwestora, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego.

Średnie roczne użycie prądu w gospodarstwie domowym

W przeciętnych gospodarstwach domowych, szczególnie w domach jednorodzinnych, codziennie uruchamianych jest przynajmniej kilka sprzętów elektrycznych. Najpopularniejsze z nich to lodówka, telewizor, pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna czy laptop. Urządzenia te w podsumowaniu rocznym pobierają znaczną ilość energii, co ma wpływ na wysokie rachunki za prąd. Przykładowo lodówka klasy A+ zużywa rocznie ok. 260 kWh, a kuchenka elektryczna nawet 1200 kWh.

Oczywiście ostateczne zużycie prądu w danym gospodarstwie zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców, jednak mimo oszczędzania, koszty energii elektrycznej rosną. Co więcej, wskazane powyżej urządzenia nie są jedynymi, które pochłaniają duże ilości prądu. Wielu bowiem ogrzewa w domu wodę bojlerem, który zużywa duże pokłady energii. Podobnie wygląda użycie systemów wentylacyjnych. Do tego często też dochodzi ogrzewanie elektryczne całego domu.

Szacuje się, że osoba samotnie gospodarująca wykorzystuje do 1500 kWh prądu rocznie. Z kolei czteroosobowa rodzina pobiera nawet 6000 khW – zależnie od potrzeb. Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym wynosi ok. 3700 kWh, jeśli obiekt nie posiada kuchenki elektrycznej i ogrzewania elektrycznego. Natomiast dom całkowicie „napędzany” elektrycznością – łącznie z ogrzewaniem wody – może wykorzystywać rocznie od 14000 kWh aż do 27000 kWh prądu.

Przyjmując, że przeciętny dom potrzebuje rocznie przynajmniej ok. 3700 kWh, a cena całkowita za kWh wynosi ok 0,73 zł, to rachunek za prąd będzie wynosił ok. 2700 zł. Jednocześnie w takich domach zwykle korzysta się też z gazu, więc roczne koszty za całą wykorzystywaną energię mogą wynieść ok. 6000 zł.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Wielu zastanawia się, ile kosztuje fotowoltaika, tym bardziej że krąży mit o nieopłacalności takiej instalacji. Wbrew pozorom jednak kwoty te nie są kosmiczne. Koszt instalacji jednego kW nie powinien przekroczyć bowiem ok. 6-7 tys. zł, łącznie z wyborem wysokiej jakości sprzętu i porządnym montażem. Należy jednocześnie pamiętać, że oszczędzanie na produktach i instalacji może później dodatkowo obciążyć finansowo inwestora, kiedy dojdzie do niespodziewanej awarii instalacji fotowoltaicznej.

Najczęściej dla typowego domu jednorodzinnego odpowiednie jest zamontowanie paneli produkujących do 5 kW energii, co łącznie wyniesie do ok. 35 tys. zł. Kwota ta może się zdawać zbyt duża, jednak należy pamiętać, że możliwe jest staranie się o dofinansowanie własnej instalacji, dzięki czemu można znacznie obniżyć koszty instalacyjne fotowoltaiki. Aby wybrać możliwie najlepszą dla siebie ofertę fotowoltaiczną, warto zdecydować się na sprawdzoną firmę, jaką jest innodom.pl, która pomoże w określeniu optymalnej ilości kW niezbędnych dla konkretnego domu.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jak więc ocenić, ile kosztują panele fotowoltaiczne? Jak określić, czy fotowoltaika się w ogóle opłaca? Jeżeli całoroczny koszt użycia prądu w domu jednorodzinnym wyniesie przykładowo ok. 5 tys. zł, a koszt zamontowania farmy solarnej (po odliczeniu kwoty dotacji) wyniesie blisko 25 tys. zł, to inwestycja może się zwrócić już po 5 latach. Natomiast standardowy czas zwrotu poniesionych kosztów na panele solarne wynosi zwykle 6-9 lat. Po tym czasie korzystanie z prądu będzie już darmowe. Letnie nadwyżki energii zaś z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w zimie, dzięki czemu elektryczność będzie dostępna przez cały rok.