Czy warto pojechać na narty w Alpy z dziećmi?

Alpy to najwyższy górski łańcuch w Europie, który ciągnie się przez terytorium kilku państw. Jest to także doskonałe miejsce na wyjazd rodzinny. Potężne pasmo górskie króluje w Europie i ma łączną długość około 1 200 km. Alpy leżą praktycznie od wybrzeży Morza Śródziemnego, aż po okolice Wiednia, przebiegając przez terytoria takich państw jak: Austria, Włochy, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Liechtenstein oraz Słowenia. W Alpach znajdują się 82 szczyty, których często wysokość przekracza nawet 4000 m. n.p.m. Alpy słyną także z malowniczych wodospadów, przełęczy, jezior oraz dolin. Tam znajdziesz wszystko, czego potrzeba na udany wyjazd na narty rodzinne z dziećmi. Dla rodzin z dziećmi przygotowano niezwykle interesujące szlaki górskie, od praktycznie płaskich, aż po nieco bardziej wymagające. W Alpach na dzieci czeka także doskonała infrastruktura narciarska z dużą liczbą kolejek i wyciągów oraz nieprzeciętnych atrakcji dla młodszych i nieco starszych dzieci. W małych i nieco większych alpejskich miejscowościach, czas płynie zdecydowanie wolniej i możesz cieszyć się licznymi rozrywkami dla całej rodziny. Wyjazd na narty w Alpy z dziećmi, gdzie warto pojechać?

Zermatt - narty rodzinne w Alpach

Idealną propozycją na udane rodzinne narty w Alpach jest miejscowość szwajcarska- Zermatt, która leży u stóp wyjątkowo majestatycznego szczytu Matterhorn. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych i niedostępnych szczytów w całych Alpach, jednak nie musimy go zdobywać z dziećmi. Zwłaszcza że na niższy szczyt - Klein Matterhorn, wjeżdża kolejka linowa na wysokość 3 883 m n.p.m. Co ciekawe, jest to najwyżej leżąca stacja kolejki linowej w Europie. Sam wjazd jest dla dzieci dużą atrakcją, natomiast wspaniała panorama Alp, w tym Matterhorn i nawet Mont Blanc fascynują nawet najmłodszych narciarzy. Szczyt Matterhorn ma swoje muzeum w Zermatt - Zermatlantis, prezentowana jest tam historia zdobywców góry. Do innych atrakcji należy także Glacier Express, który dojeżdża do Sankt Moritz. Ta wyjątkowa kolejka górska po drodze mija niezwykle efektowne mosty i tunele, a przy tym gwarantuje niezapomniane widoki.

Tyrol

Tyrol jest kolejną ciekawą opcją wyjazdu na narty rodzinne w Alpach. Liczne kolejki linowe, zapewniają wyjątkowe widoki. Do najpopularniejszych należy Nordkettenbahn w Innsbrucku i Gletscher Express, gdzie kolejka wjeżdża na lodowiec Pitztal 3440 m n.p.m. Podobnie malowniczą panoramę zobaczysz na lodowcu Stubai oraz na najdłuższym na świecie moście wiszącym - Highline 179 w Ehrenberg. Mostem tym możesz przejść z Fortu Claudia do zamku Ehrenberg. W zamku tym z kolei odbywają się turnieje i pokazy rycerskie. Dzieciom zdecydowanie przypadnie do gustu wizyta w wiosce Ötziego, gdzie poznają historię pierwszych ludzi zamieszkujących te tereny przeszło 3000 lat temu. Młode dziewczynki natomiast poczują się jak w bajce w Świecie Kryształków Swarovskiego w Wattens, gdzie znajduje się fabryka tego światowego producenta ozdób.

Lofer

Miejscowość Lofer to kolejna bardzo dobra baza na idealny odpoczynek w Alpach z dziećmi. Znajduje się tam sporo wyciągów linowych i krzesełkowych, którymi możesz wjechać z dziećmi na górskie szczyty. Zimą miejsce to zamienia się w prawdziwy raj dla najmłodszych narciarzy oraz rodziców. Znajduje się tu wiele wyciągów, które przystosowane są do wzrostu małego narciarza, natomiast trasy dopasowane są do ich potrzeb i umiejętności narciarskich.

Alpy bawarskie

Alpy bawarskie to stosunkowo niskie pasmo alpejskie, które także nadaje się na narty z dziećmi. Na najwyższy szczyt Zugspitze 2962 m. n.p.m., możesz wjechać kolejką linową lub kolejką zębatą z Garmisch-Partenkirchen.Trasa kolejki wiedzie przez wydrążony w skale tunel, co jest naprawdę ekscytującym przeżyciem dla dzieci jak i dorosłych. Na szczycie Zugspitze znajduje się schronisko oraz stacja meteorologiczna, które mają ponad 100 lat! Podczas nart w Alpach warto odwiedzić także Garmisch-Partenkirchen, gdzie rozgrywane są zawody Turnieju Czterech Skoczni oraz zamek Neuschwanstein.

Narty w Alpach z dziećmi mogą być wyjątkowo udanym, aktywnym wypoczynkiem całą rodziną. Młodzi narciarze na pewno nie będą się tu nudzić, a i dla rodziców znajdzie się sporo atrakcji.