medycyna estetyczna
Kategorie:

Co to jest medycyny estetyczna i jakie są najpopularniejsze zabiegi?

Medycyna estetyczna jest bardzo szeroką dziedziną, której usługi cieszą się coraz większą popularnością wśród kobiet, ale i mężczyzn. To obszar oferujący swoim klientkom i klientom różnorodne zabiegi o działaniu mającym na celu mniej lub bardziej inwazyjną poprawę urody oraz likwidację mankamentów. Specjaliści obracający się wokół tego tematu zajmują się niwelowaniem zarówno niewielkich defektów, jak korekcja zmarszczek czy likwidacja asymetrii ust, jak i znacznie bardziej inwazyjnymi problemami, w tym wypełnianiem bruzd lub modelowaniem żuchwy i policzków.

Oferowane przez medycynę estetyczną zabiegi są bezpieczne, a ich wykonanie nie doprowadza do wyłączenia osoby poddanej ich działaniu z codziennych aktywności życiowych czy zawodowych. Ten dział niewątpliwie stanowi wypełnienie wielkiej luki, która znajduje się między kosmetologią a zaawansowaną chirurgią plastyczną. Co to jest medycyna estetyczna? Co warto o niej wiedzieć przed zdecydowaniem się na jakikolwiek zabieg?

Medycyna estetyczna – co to jest?

Medycyna estetyczna zgodnie ze swoją obowiązującą definicją jest działem medycyny, który zajmuje się podejmowaniem działań mających na celu zapobieganie oraz profilaktykę starzenia się skóry u zdrowych kobiet i mężczyzn. Poza działaniem profilaktycznym działania mogą obejmować procesy rekonstrukcyjne, pomagające odtworzyć wygląd skóry posiadanej przed jej postępującym, fizjologicznym starzeniem się. Warto wiedzieć, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają na celu jedynie poprawiać zewnętrzną atrakcyjność i mankamenty urody, a nie ingerować w działanie organizmu człowieka.

Mimo że zabiegi z tego zakresu zazwyczaj są powierzchowne i mało inwazyjne, warto pamiętać o starannym dobraniu miejsca, w których wykonana będzie dana czynność. Licznymi poleceniami pacjentów, a także świadczeniem usług na najwyższym poziomie może pochwalić się klinika medycyny estetycznej w Warszawie w fyoung.pl.

Medycyna estetyczna – kto może wykonywać zabiegi?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, zgodnie z obowiązującym na terenie Polski prawem, może wykonywać jedynie lekarz, który posiada prawo do wykonywania zawodu. Obecnie system kształcenia nie przewiduje odrębnej specjalizacji, dlatego zabiegi może wykonać osoba po studiach na kierunku medycznym oraz po ukończeniu kilkudniowego kursu lub też zakończeniu specjalnych studiów podyplomowych.

Warto pamiętać, że zabieg wykonany u lekarza medycyny, a nawet stomatologa jest wykonywany zgodnie z prawem. Niemniej jednak świadczenie usług z zakresu medycyny estetycznej przez kosmetologa jest obecnie nielegalne.

Medycyna estetyczna – jakie zabiegi oferuje ta gałąź medycyny?

Medycyna estetyczna jest dziedziną, która oferuje mało inwazyjne zabiegi. Usługi oferowane przez specjalistów zajmujących się tą specjalizacją pomagają w usuwaniu defektów urody o różnym podłożu, a dodatkowo pomagają hamować fizjologiczne starzenie się skóry. Jakie zabiegi oferuje medycyna estetyczna? Do najczęściej wykonywanych z pewnością zalicza się:

 • wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową, czyli botoksem,
 • wypełnianie zmarszczek oraz ust kwasem hialuronowym,
 • mezoterapia igłowa,
 • liposukcja bezchirurgiczna,
 • radiofrekwencja mikroigłowa,
 • modelowanie żuchwy i twarzy,
 • stosowanie nici liftingujących,
 • złuszczanie naskórka zaawansowanymi peelingami chemicznymi oraz mechanicznymi,
 • poddawanie skóry działaniom lasera,
 • zabiegi biostymulujące, na przykład podawanie osocza bogatopłytkowego,
 • stosowanie masażu mechanicznego lub próżniowego,
 • wykonywanie zabiegów na cellulit i rozstępy, na przykład za pomocą laserów,
 • poprawianie wyglądu twarzy i ciała dostępnymi sposobami znajdującymi się w zakresie działań medycyny estetycznej.

Medycyna estetyczna jest młodą gałęzią medycyny, która nieustannie się rozwija. Oferowane przez nią zabiegi pozwalają w bezpieczny, a przede wszystkim mało inwazyjny sposób walczyć z występującymi defektami i mankamentami urody.